Atabetül Hakayık

Yüknekli Edip Ahmat tarafından 12.yüzyılda yazıldığı tahmin edilen manzum bir öğüt ve ahlak kitabıdır. Atabetül Hakayık, Türk ve Acem hükümdarı İspehsalar Beğ’e sunulmuştur. Atebetül Hakayık gerçeklerin eşiği anlamına gelmektedir.

Dil özellikleri ve içeriği incelendiğinde eserin Kutadgu Bilig’den sonra yazıldığı anlaşılmaktadır. Eserin son bölümünde yazarı Edip Ahmet Yükneki hakkında üç ayrı bölüm bulunmaktadır. Kitaba sonradan eklenen bu bölümlerin yazarları belli değildir. Birinci bölümde Edip Ahmet’in doğuştan kör olduğu, kitabı 14 bölüm olarak yazdığı ve kitabın değerinin altın yüklü file eşit olduğu belirtilmiştir.

Atabetül Hakayık aruz ölçüsüyle yazılmıştır. Eserin başında bulunan Allah’ın, Peygamberin, 4 halifenin ve İspehsalar Beğ’in övgüsünden sonra esas bölüme geçilir. Övgünün olduğu ilk bölüm beyitler şeklinde yazılırken asıl bölüm ise dörtlükler şeklinde yazılmıştır. Atabetül Hakayık dörtlükler halinde ve mani tipi uyak şeklinde yazılmıştır. Eser bir ahlak ve öğüt kitabı olduğu için hikmet tarzı ile yazılmıştır. Kutadgu Bilig’in öğüt veren kısımları ile Atabetül Hakayık’ın öğüt veren kısımları tarz ve üslup bakımından birbirine çok benzer.

Atebetü'l Hakayık Gerçeklerin Eşiği

Atebetü’l Hakayık Gerçeklerin Eşiği

Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Murabba

Kelime anlamı dörtlük olan Murabba, dörtlüklerden oluşan Divan Edebiyatı nazım şekillerinden biridir. 15. yüzyılda Divan ...