Sınırlarınızı Zorlayacak, Mutlaka Okumanız Gereken Kitaplar

1) Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

Tek okumayla bitiremeyeceğiniz, sık sık okuyup eksik kalan hazinelerini keşfedebileceğiniz bir başyapıt. Kıymeti son yıllarda iyice bilinmeye başlanan Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin 1942 yılında yazdığı başyapıtı niteliğinde bir roman. Bu eseriyle Sabahattin Ali’nin insan psikolojisini ne kadar iyi analiz edebildiğine tanık olacaksınız. Listemizin ilk sırasını Sabahattin Ali’ye ayırmak istedik.

kurk-mantolu-madonna

2) Suç ve Ceza, Dostoyevski

Roman kahramanı Raskolnikov’un davranışları ve iç hesaplaşmaları üzerinden şekillenen Suç ve Ceza tüm dünya tarafından bilinen eşsiz bir roman. Dostoyevski’yi tüm dünyaya tanıtan eseri olan Suç ve Ceza, çaresizliklerin insana neler yaptırabileceğini ve sonrasındaki çelişkileri anlatır. Dostoyevski bu eserinde insan ruhunu en iyi şekilde yansıtabilmiştir. Romanı okurken Raskolnikov o kadar gerçekçi tasvir edilir ki anlatılan olaylara birebir tanıklık edip duygusallığa kendinizi kaptırabilmeniz son derece olası. Raskolnikov kendiyle hesaplaşmasının hazzını tadabilmek için kitabı okumanızı tavsiye ediyoruz.

suc-ve-ceza

3) Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

Edebiyat sevdalılarının yakından tanıdığı Tanpınar, edebiyatçı olmanın yanı sıra bir tarihçi ve bir fikir adamıdır. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, Türkiye’deki modernleşmenin ironik bir eleştirisini yaptığı “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”, Türk insanının analizinin yer aldığı eşsiz eserlerden. Kimine göre Türkçe yazılmış en iyi eser olarak nitelendirilen kitap, “Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır…” gibi altı çizilesi ve üzerinde düşünülesi cümleler dolu bir eser.

saatleri-ayarlama-enstitusu

4) Doğunun Limanları, Amin Maalouf

Yazdığı tarihsel romanlarıyla tanınan Amin Maalouf’un dünya genelinde en çok sevilen eserlerinin başında yer alan Doğunun Limanları, sizi dış dünyadan koparacak ve içine çekecek bir eser. Sonunda hüzünlü bir kavuşmayı anlatan ve içinde barındırdığı acıklı hikaye sizi etkileyecek nitelikte. Osmanlı tarihinden kesitlerin de sunulduğu Doğunun Limanları, Kürk Mantolu Madonna gibi kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken bir kitap.dogunun-limanlari

5) Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigory Petrov

Finlandiya’nın nasıl ayağı kalktığını anlatan bu kitap aslında bugün dünyanın büyük bir hayranlıkla izlediği şimdiki Finlandiya eğitim sisteminin temellerinin nasıl atıldığını da gözler önüne seriyor. Atatürk’ün de üzerinde büyük bir özen göstererek durduğu ve ordudaki komutanların okumasını istediği bir kitap. Türkiye’de özellikle 1950 ve 1960’lı yıllarda Türk aydınları ve genç subaylarının en çok okuduğu kitaplar arasında kendine yer bulmuştur. Yok olmuşluktan varoluşluğu, tükenmişlikten yeniden doğmayı iliklerinize kadar hissedeceğiniz, halk tarafından kalkınmanın en güzel örneğini bulabileceğiniz bir kitap Beyaz Zambaklar Ülkesi.

beyaz-zambaklar-ulkesinde

6) 1984, George Orwell

Siyasi içeriği zengin olan kitap genel olarak devlet-halk ilişkisini baz alır. Konusu ütopik bir şekilde kurulmuş olan 1984, bazı şeyleri değiştirmenin mümkün olmadığını acı bir şekilde anlatıyor. İnsanlığın ve bazı kavramların kısır bir döngü içerisinde dönüp dolaşıp aynı yere gelmesini çok iyi yansıtabilmiş olan 1984, İngiliz edebiyatının eleştirel kitaplarının en üst sırasında yer almayı başarmıştır.

1984

7) Hayvan Çiftliği, George Orwell

George Orwell’ın 1984 adlı romanını okumuşsanız dünyaca ünlü bir başka eseri olan Hayvanlar Çiftliğini de şiddetle okumanızı tavsiye ediyoruz.

hayvan-ciftligi

8) Semerkant, Amin Maalouf

Tarihe bir yolculuk yapıp Alamut Kalesi, Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam’ın dünyasına tanıklık etmek isteyeceklerin kitabıdır Semerkant. Bu kitabı okuduktan sonra tarihi bir araştırmanın ortasında bulabilirsiniz kendinizi. Kitap yazarı başkası olmasına rağmen tarihi kişiliği güzel işlemiş aşkı yalın ve olduğu gibi almış, olayları sıkmadan heyecanı koruyarak ve o günün şartlarını es geçmeden kitaba gerçekçi bir hava katmış. Sevgili senin hayallerimde yarattığın bir kişilik ve sen onu nasıl görmek istiyorsan öyle biri…

semerkant

9) Tutunamayanlar, Oğuz Atay

İnsanları genel olarak 3 başlıkta sınıflandırmak doğru olacaktır:

  1. Tutunamayanlar’ı okuyanlar
  2. Tutunamayanları bitiremeyenler
  3. Tutunamayanları hiç okumayanlar

Oğuz Atay’ın bu muhteşem postmodern eserini buradan tanıtmaya ihtiyaç duymuyoruz. Türk romanları arasında daha çok uzun yıllar kendisinden bahsettirecek ve listenin en başında durabilecek bir yapıt. Yukarıdaki listemizde kaç numara olduğunuzu yorum olarak bekliyoruz 🙂

tutunamayanlar

Kitap önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz, her yorum bizi bir adım ileri taşıyacaktır…

Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eğitimin Amacı Nedir?

Bireyler, toplumsal yaşam biçimini ve mensubu oldukları toplumun kültürel değerlerini, yine o topluma uygun bir ...