KPSS Puanı Hesaplama ve 2012 KPSS Standart Sapması

7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan KPSS ile memur ve öğretmen adayları için bir sınav telaşı daha bitmiş oldu. Sınavın bitişiyle birlikte bu sefer adaylarda sınav sonuçları ve doğal olarak da standart sapma nasıl olacak endişesi başlamış oldu. Doğal olarak birçok aday bu konuda araştırma yapıp mantıklı bir sonuç çıkarmak ve kafalarındaki soru işaretlerini gidermek istiyor. Biz de bu nedenle 2012 KPSS’nin standart sapmasının nasıl olabileceği noktasında elimizden geldiğince bilgilendirme yapmak istedik. 

Öncelikle “Standart Sapma” nedir konusunu ele alalım. Biliyorsunuz ki KPSS, YGS, LYS ve ALES gibi en iyiyi seçme amacı olan sınavlarda standart sapma olayı olmazsa olmazdır. Standart sapma kısaca sınavda doğru işaretlenme oranlarına göre soruların vereceği puanların hesaplanmasıdır. Yani sınava giren tüm adayların yaptığı doğru-yanlış oranlarına göre adaylara belirli aralıkta puanlar eklenmektedir.

Peki 2012 KPSS’nin standart sapması nasıl olacaktır? Sonuçlar açıklanmadan bu konuda kesin bir şey söylemek kesinlikle mümkün değildir. Ancak adayların sınav hakkında yaptıkları açıklamaları göz önüne alarak mantıklı kestirimler yapabilmek mümkün olabilmektedir. Genel olarak sınavdan çıkan adaylar Genel Yetenek – Genel Kültür sorularının daha önceki sınavlardan zor olduğunu, fakat Eğitim Bilimleri sorularının ise önceki yıllara göre basit ve sınırlı bir konu kapsamından çıktığı yorumları yapmaktadırlar. Özellikle Matematik testinin zor olduğunu ifade eden öğrencilere dayanılarak sınavda matematik testinden yüksek yapanların standart sapmasının yüksek olacağını söyleyebiliriz. Türkçe sorularının da zor olduğunu göz önüne alırsak GY-GK bölümlerinden yüksek yapan öğrencilerin standart sapmalarının yüksek olacağını dolayısıyla iyi puanlar almalarının beklenebileceği söylenebilir. Öğretmenlik için sınava giren adayların da GY-GK’den yapacakları net sayıları puanlarını önemli bir şekilde etkileyecektir. Çünkü eğitim bilimleri testinin kolay olması bu testin ayırt ediciliğini düşürecek ve birçok adayın yüksek net yapmasını ve genel olarak herkesin aynı netler arasında toplanacağı söyleyebiliriz. Bu nedenle öğretmen adaylarını daha çok etkileyecek olan bölüm sınavın ilk oturumu olan genel yetenek-genel kültür testleri olacaktır. Tüm yaptığımız bu yorumlara dayanarak adaylara bu seneki sınavın standart sapmasının önceki yıllara oranla daha yüksek olacağını söyleyebiliriz. Yani geçen senelerde 95 net yapan bir aday 85 puan aldıysa bu sene 95 net yapan öğrencisin 85 puanın üstünde alması beklenilecek bir durumdur.  Ayrıca yukarıda belirttiğimiz birçok faktöre ek olarak şunu eklemekte de fayda var. ÖSYM Başkanı bugün yaptığı açıklamada, kopya iddialarından sonra Ankara ilinde yapılan sınav kağıtlarını okuttuklarını, ortalama net sayılarından geçen yıllara oranla bu seneki sınavda bir anormallik var mı diye baktıklarını açıkladı. Yaptıkları işlemler sonrasında 2012 KPSS sınavının ortalama net sayısında geçen yıllara oranla bir anormallik yani bir artışın söz konusu olmadığını hatta genel ortalamanın geçen yıllara göre 1-2 net aşağıda olduğunu açıkladı. Biz de bu açıklamaya dayanarak 2012 KPSS’nin geçen yıllara kıyasla zor olduğunu bu nedenle standart sapmanın yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Peki sınava giren adaylar tahmini puanlarını nasıl hesaplatabilecek? 2012 KPSS puanlarını hesaplama motorunu birçok site yayımlamış durumdadır. Ancak biz şunu adaylara söyleyebiliriz ki sonuçlar açıklanmadan hiçbir site, hiçbir kişi sizin puanınızı tam olarak hesaplayamayacaktır. Bu konuda kendimden örnek vermek istiyorum. Daha önceki yıllarda KPSS’ye girdiğimde yaptığım doğru net sayısını hesaplamış ve birçok sitenin puan hesaplama motorun kullanarak puanlarımı hesaplatmıştım. Genel olarak puanlarım 80-81 aralığında çıkıyordu. Fakat sınavlar açıklandığında puanımın hiçte böyle olmadığını gördüm. Sınav sonuçlarım da puanım 78 olarak gösterilmişti. Yani bu hesaplama programlarına güvenip kendinizi ona göre ayarlamayın. Fakat yine de size bir öngörü sağlaması açısından puanınızı hesaplatmanızı önerebiliriz. Bu doğrultuda size birçok sitenin 2012 KPSS puanı hesaplama programlarının linkini vermek istiyorum. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu seneki standart sapmanın yüksek olacağının beklenmesinden dolayı siz tahmini puanlarınıza 1-2 puan ekleyebilirsiniz.

İşte 2012 KPSS puanını hesaplayan puan motorlarının adresleri:

FEM Akademi  KPSS Puan Hesaplama:http://www.femakademi.com/puanmatik/PuanmatikKPSS.aspx

KPSS Uzmanı  KPSS Puan Hesaplama: http://www.kpssuzmani.com/PuanHesapla.aspx

İhtiyaç Akademi  KPSS Puan Hesaplama: http://www.ihtiyacakademi.com/KPSSPuan.aspx

KPSS Puan  KPSS Puan Hesaplama: http://www.kpsspuan.net/

KPSS-Puan Hesaplama Com  KPSS Puan Hesaplama: http://kpss-puanhesaplama.com/

KPSS-Puan Hesaplama Net  KPSS Puan Hesaplama: http://kpss-puan.hesaplama.net/

KPSS Puan Hesaplama Net  KPSS Puan Hesaplama: http://www.kpsspuanhesaplama.net/

Pegem Akademi  KPSS Puan Hesaplama: http://www.pegemakademi.com/kpss-puan-hesaplama/

Sorubak  KPSS Puan Hesaplama: http://www.sorubak.com/kpssonlisanspuan.php

Feyza  KPSS Puan Hesaplama: http://www.feyza.net/puan-hesaplama/2012-kpss-puan-hesaplama.asp

Teknik Portal  KPSS Puan Hesaplama: http://www.teknikportal.com/kpss-puan-hesaplama-2012-2013-onlisans-ve-ortaogretim-puani-t63839.0.html

Analiz KPSS  KPSS Puan Hesaplama:http://www.analizkpss.com/kpss_puan_hesaplama_robotu.asp#

Memurum Biz  KPSS Puan Hesaplama: http://tercihmotoru.memurum.biz/kpss-puan-hesaplama.php

KPSS Puan Hesaplama Net  KPSS Puan Hesaplama:http://www.kpsspuanhesaplama.net/kpss-puan-hesaplama-sizlerle.html

Okul Rehberlik  KPSS Puan Hesaplama:http://www.okulrehberlik.com/kpsspuanmatik.htm

Bolu İhtiyaç Akademi  KPSS Puan Hesaplama:http://www.boluihtiyacakademi.com/KPSSPuan.aspx

KPSS Rehber  KPSS Puan Hesaplama:http://kpssrehber.com/lisansPuanHesaplama.php

KPSS Rehber  KPSS Puan Hesaplama:http://kpssrehber.com/ogretmenlikPuaniHesaplama.php

İhtiyacın Ne  KPSS Puan Hesaplama: http://www.ihtiyacinne.com/content15/KPSS-Puan-Aciklama

2012 KPSS Puanı Hesaplama ve 2012 KPSS Standart Sapması

2012 KPSS Puanı Hesaplama ve 2012 KPSS Standart Sapması

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*