Bilgisayar Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Ülkemizde son yıllarda laptop (dizüstü bilgisayar) satışları fazlasıyla arttı. Daha önceleri masaüstü bilgisayarlar çok tutulurken son yıllarda sağladığı pratiklikten ve fiyatlarının düşmesinden dolayı laptoplar daha çok satılır hale geldi. Hemen hemen her evde bir bilgisayar var ülkemizde ve bu bilgisayarlardan çoğunu da laptoplar oluşturuyor. Peki ucuz laptop, uygun fiyata laptop nereden ve nasıl alınır?

                Öncelikle şunu söyleyebilirim ki eğer bilgisayar almaya karar verdiyseniz kesinlikle acele etmeyin. Çünkü bilgisayar piyasasında sürekli indirimler ve kampanyalar oluyor. Bu da uygun fiyata bilgisayar almanızı kolaylaştırıyor. Özellikle Türkiye çapında mağazaları olan büyük teknoloji firmaları ve uygun fiyattan laptoplar alabileceğiniz güvenilir sanal internet siteleri mevcut ülkemizde. Ucuz laptop veya uygun fiyata laptop almak isteyenler kendilerine belirledikleri özellikler ve fiyatlar doğrultusunda hem bu mağazaları gezip birebir görebilir inceleyebilir, isterse de internetten kolayca mukayeseli fiyat listesini bulabilir. Özellikle kredi kartlarına yapılan kampanyalar doğrultusunda peşin fiyatına 12 ay taksitle bilgisayar almakta mümkün bulunuyor.

                Peki alacağımız bilgisayarda dikkat etmemiz gereken nedir? Eğer bilgisayarınızı, laptopunuzu oyun için alıyorsanız bilgisayarınızın işlemcisinin ve ekran kartının son nesil olması gerekiyor. Eğer ofis için bir bilgisayar almak istiyorsanız orta düzey özelliklere sahip bir bilgisayar işinizi rahatlıkla görecektir. Laptop alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise şudur ki; özellikle laptop ve bilgisayar alanında isim yapmış bazı dünyaca ünlü markaların ürünlerini alırken ismine de büyük paralar ödemiş oluyoruz. Aynı özellikteki bilgisayarı bu tür firmalardan aldığınızda yaklaşık300-400 tl fazladan ödemiş oluyorsunuz. Tabi bu tür firmaların sağladığı en büyük avantajlardan biri de servis ağlarının güçlü olmasıdır. Ancak yine de teknolojik aletin biraz da şans işi olduğunu düşünürsek orta düzeyde bir firmanın ürününü almak fiyat konusunda size avantaj sağlayacaktır. Bütçeniz kısıtlı ancak iyi özelliklere sahip bir bilgisayar, laptop almak istiyorsanız orta düzeydeki firmaların ürünlerini almak size uygun olacaktır. Ancak bütçeniz uygunsa ve sağlam özellikte bir bilgisayar arıyorsanız da bu konuda isim yapmış büyük firmalardan ürün almanız size uygun olacaktır. Unutmayın ki bilgisayarın özelliklerini sağlayan parçalar(donanımsal ürünler) yüksek fiyatlı firmayla düşük fiyatlı firmayla aynı markanın ürünleridir. Tek fark dış kalıpların ve monitörlerin kalitesidir. Bilgisayar alırken tüm bunları düşünüp kendinize uygun bir bilgisayarda karar kılmak, bol araştırma yapmak ve beklemek sizin için yararlı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*