Pedagojik Formasyon Kaldırıldı.

Yök geçen haftalarda Pedagojik formasyonun kaldırıldığını açıklamıştı. Bu konuyla ilgili ayrıntılar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Fen-Edebiyat fakültelerine öğretmenlik yolunu kapatan bu kararın Eğitim fakültelerinin isteği üzerine yapıldığı açıklandı. Eğitim fakültelerinin ise 2.öğretimleri kaldırıldı. Formasyonun şu an Fen-Edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencileri etkilemeyeceği açıklandı. Bu durumda mezun öğrencilerinde formasyon alma umutları devam edecektir. Yalnız eğer şu an okuyan öğrenciler için formasyon alımı devam etsede kontenjanların azalacağı kesin gibi. Milli Eğitim Bakanlığı bu şekilde aday öğretmen sayısını düşürmeyi hedefliyor. Şu anda 300 bin aday öğretmenin bulunmasına karşı Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı öğretmen açığı ise 120bin civarında. Eğer üniversitelerdeki öğretmen bölümlerine müdahale edilmezse bu dengesizliğin daha da artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Formasyonun kaldırılmasının ve bazı 2.öğretim programlarının kaldırılmasının bir başka nedeni ise daha kaliteli öğretmen yetiştirilmektir. Bundan sonra öğretmen yetiştirilmesinde sadece 97 eğitim fakültesi aktif olarak eğitime devam edecektir.

3 yorum

  1. LÜTFEN BİZE YARDIM EDİN Bizler Fen Edebiyat Fakültesi Öğrencileriyiz. Bu fakültelere öğretmen olabilme umuduyla kayıt olduk ve 4 sene emek harcayıp mezun olduk. Şimdi ise Hükümet bu Pedagojik Formasyon Uygulamasını Kaldırdık diyor. Bunca mezun ne olacağız? Zaten 2 yıldır Formasyon alım sisteminide alt üst etmişlerdi. Kimse hakkıyla bu programlara kayıt olamıyordu. Her üniversitenin 4 lük Not uygulaması farklı olmasına rağmen 4 lük not ile alım yaptılar. Eski sistemde herkes hakkıyla bu pedagojik formasyon programına kayıt oluyordu. Alese giriliyor, %50 ales puanı %50 okul puanı 100 lük sistemde tabiki bu şekilde hakkıyla alım oluyordu. Şimdi 2 yıldır bu yapılan haksızlık yetmez gibi şimdide tamamen kaldırdık deniliyor. Bizim hakkımızı aramamızda LÜTFEN BİZLERE YARDIMCI OLUN!!!! Devam edecekse alım bile alım şekli 4 lük not olmamalı. Bu çok büyük bir haksızlık. Eskisi gibi alese girilsin herkes alnının teriyle girsin ve 100 lük nota bakılsın. Şişirme notlarla alıma son verilsin. 4 lük sistemde 2:00 geçme notudur. Her okulun geçme notu uygulaması farklıdır. Ama 100 lük not her okulda aynıdır. bir sınavdan 80 aldıysan bu her üniversitede 80 dir. Ama 4 lük işin içine girince haksızlık boy gösteriyor. Geçme notu 50 olan 2.00 50 ye denk geliyor. 80 olanda 2.00 80 e denk geliyor. Bu saçma alıma son verilsin lütfen…..

  2. yazık bu millete yazık okadar emek veriyolar 4 sene 5 sene heba oluyo…madem öyle pedagojik formasyonu kaldırıyosunuz ozaman bu üniversitelerin hepsini kapatın.bizde boşu boşun okumayalım…

  3. hadi diyelim pedogojik formasyonu kaldırdınız veya zorlaştırdınız e peki hiç mi istihdam sağlayacak alan yaratmazsınız öyle değil mi? düşün düşün kahroluyorum inanın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*