Uçan At

Eski zamanların birinde Pers sultanı iki adamı ölüme mahkûm etmişti. Sultanın, atını ne kadar sevdiğini bilen mahkûmlardan bir tanesi, Sultan’a eğer yaşamını bağışlarsa, bir yıl içinde atına uçmayı öğretebileceğini söyledi. Kendini dünyadaki tek uçan ata binerken hayal eden sultan bu heyecanla bu teklifi kabul etti. Diğer mahkûm duyduklarına inanamayan gözlerle arkadaşına baktı ve şöyle dedi:

“Atların uçamayacağını biliyorsun Nasıl olur da böyle delice bir fikirle çıkabildin ortaya! Sen aklını kaçırmış olmalısın.” İzni koparan mahkûm ise metanetle cevap verdi.

“Pek değil” dedi. “Bu teklifimle kendime fırsatlar yaratıyorum. Birinci fırsat, sultan bu yıl ölebilir. İkinci fırsat at ölebilir. Üçüncüsü, ben normal bir şekilde ölebilirim; ama hiç değilse yaşayabildiğim kadar yaşarım. Ve dördüncüsü, belki de ata uçmayı öğretebilirim.

3 yorum

 1. > Her ne koşulda olursa olsun, yaşamda kendimize fırsatlar yaratmalıyız!
  > Yarını kazanmak isteyenler, bugünden yarına yatırım yapanlardır!
  > Mücadeleci ve girişken olmak, engelleri değil fırsatlar, görmekle olur!
  > İnsan dediğin, seçim…dir! Seçimlerimizle büyür, seçimlerimizle karşılanır, seçimlerimizle uğurlanırız. Seçim yapmak bizi diğer varlıklardan ayıran en önemli insani özelliğimizdir. Bu itibarla seçimlerimize dikkat etmeliyiz.
  >Seçimleriniz geleceğe yönük / dönük olsun. Seçimleriniz size daha derinlikli ve nitelikli yaşanacak olan bir yaşam getirsin.
  >En önemlisi de seçimleriniz size bu dünyadaki en değerli şeyi kazandırsın: “Zaman”ı.
  >Yaşamı sevmek ve fırsatlara tutunmak gerekir. Aslında en sıkıntılı anlarımızda bile seçim yapabileceğimizi ve daha iyi bir gelecek için ufak da olsa adımlar atabileceğimizi unutmamalıyız.
  >Risk almak da bir seçimdir. Fakat şunu gözden kaçırıyoruz. Risk almayarak da aslında risk alıyor veya bir seçim yapıyoruzdur. Bu anlamda mademki insan dediğin seçimdir ve mademki öğrenci dediğin seçim yapmak ve nitelikli seçimlerimizle daha iyi bir gelecek için hazırlanmak ve bu yola baş koymaktır. O zaman Unutmayın! Seçerseniz, seçilirsiniz!

 2. Güzelmiş üstad

 3. Alıntıdır.
  Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.