Edebi Metin

Edebi metin nedir denilince belirtilecek en önemli şey edebi metinlerin bilgi amaçlı olmamasıdır. Bu en önemli bilgidir. Bazı metinler bir konu hakkında bilgi vermek, bir duruma açıklık getirmek amacı ile yazılır. Kullanılan kelimeler günlük ve orijinal anlamındadır. İşte bu tarz metinler edebi metin değildir.

Edebi metnin bir diğer önemli özelliği okundukça yeni yeni anlamlar kazanmasıdır. Yani her okuyucu o edebi metinden farklı bir anlam çıkarabilmektedir. Bu sebeple edebi metin zengin bir içeriğe sahiptir.

Edebi metinlerin farkı herhangi biri tarafından değil, bir şair ya da bir yazar tarafından kaleme alınmasıdır. Çünkü edebi metne duyguyu yükleyecek en iyi kişiler onlardır. Okuyucuda heyecan uyandırabilecek tarzda yazı yazmak her bireyin yapabileceği bir iş değildir.

Estetik bir söylem yaratmak amacı ile yazılmış edebi metinlerin özellikleri vardır. Bunların başında işlenmiş, yani üstünde çalışılmış bir dilin ve anlatımın kullanılmasıdır. Kişiler bu yazıları okudukça ayrı bir güzellik, değişik duygular hissetmelidir. Bireyin hayallerini ve düşüncelerini besleyen, katkı sağlayan bir anlatım vardır. Yazar edebi metinlere yetiştiği toplumun kültür ve sosyal özelliklerini de katmaktadır.

Edebi metinlerin diğer metinlerden farkı konusunda en iyi karşılaştırma bilimsel metinler ile yapılabilir. Bilimsel metinlerde anlatılan herkes için aynıdır. Kim okursa okusun aynı sonuca varır. Kişinin ruh halini ve duygularını etkilemez. Edebi metinler bu yönüyle diğerlerinden çok farklıdır. Anlatmaya bağlı ve göstermeye bağlı metinler edebi metin türleri örnekleridir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.