AYT Edebiyat dersi, AYT Edebiyat konuları, AYT Edebiyat konu dağılımı, AYT Edebiyat soru dağılımı, AYT Edebiyat konu listesi, AYT Edebiyat konuları nelerdir, YKS edebiyat konuları

AYT Edebiyat Konuları

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler seçtikleri alanlara göre YKS’deki testleri çözmektedir. Özellikle sözel ve eşit ağırlıktaki birçok bölümde belirleyici olan testlerden birisi olan Türk Dili ve Edebiyatı dersi hem sınav hem de genel kültür için önem arz etmektedir. Bu nedenle üniversite hayali kuran adayların “AYT Edebiyat Konuları” ile ilgili bilgi edinmeleri ve ona göre çalışma planı hazırlamaları için konu listesi oluşturduk.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi edebiyat derslerini sadece sınavdan ibaret görmemeliyiz çünkü her vatandaşın edinmesi gereken kültürümün en temel yapı taşıdır edebiyat. Bu ders sayesinde anlama, yorumlama ve hayata farklı bir gözle bakabilme becerileri kazanılabilmektedir. Edebiyata sadece ders gözüyle bakmanız algılarınızı bur derse karşı kapalı tutmanıza neden olacağından başarılı olma şansınızı da oldukça düşürecektir. Bu nedenle edebiyatın hayatımızdaki yerini kavrama anlamında araya kısa bir bilgi eklemek istedik ki olması gereken de budur.

AYT Edebiyat Konuları Nelerdir?

Güzel Sanatlar ve Edebiyat
Edebi Türler
Coşku ve Heyecan Dile Getiren Metinler
Olay Çevresinde Oluşan Metinler
* Roman
* Tiyatro
* Hikaye
* Destan
* Masal
* Fabl
* Halk hikayesi

Öğretici Metinler
* Makale
* Deneme
* Fıkra
* Eleştiri
* Gezi Yazısı
* Biyografi
* Otobiyografi

Şiir Türleri
Söz Sanatları
Edebi Akımlar
İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı
Halk Edebiyatı
Divan Edebiyatı
Tanzimat Dönemi Türk Edebiyatı
Serveti Fünun Edebiyatı
Fecri Ati Edebiyatı
Milli Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı

AYT Edebiyat Konu Dağılımı

AYT Edebiyat konu dağılımı listesine geçmeden önce birkaç bilgi daha vermek istiyoruz. Edebiyat soruları YKS’nin ikinci bölümü olan AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testi olarak çıkmaktadır. Bu test grubu toplamda 40 sorudan oluşmakla birlikte bu sorulardan AYT edebiyat soru sayısı 24’tür. Bu soruların ağırlıklı ortalaması ise 11 ve 12. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinin konularından oluşmaktadır.

Konular20182019
Sözcükte Anlam11
Cümlede Anlam11
Paragraf22
Dil Bilgisi
Anlatım Bozuklukları
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri
Edebi Türler ( Masal, Tiyatro)2
Edebi Türler ( Şiir Bilgisi / Söz Sanatları)34
Edebi Akımlar11
İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı1
Halk Edebiyatı1
Divan Edebiyatı53
Tanzimat Dönemi Türk Edebiyatı22
Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati Edebiyatı11
Milli Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı21
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı55
TOPLAM2424

Yukarıdaki tablo incelendiğinde YKS edebiyat testinde çıkan soruların 4’ü anlam bilgisinden geri kalan 20’si ise edebiyat alanından oluşmaktadır. Edebiyat alanında çıkan sorular öğrencilerin okulda almış oldukları edebiyat bilgilerini kullanarak ve yorumlayarak yapacağı testlerden oluşmaktadır. Ancak şunu da söylemek gerekiyor ki okulda gördüğümüz Türk Dili ve Edebiyatı dersinin kapsamı ve kazanımları geniş olmasına rağmen sınavda öğrencileri yöneltilen 24 soru kapsam geçerliliği olarak yeterli olmamaktadır.

TYT Türkçe Konuları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.