TYT Türkçe, TYT Türkçe konuları, TYT Türkçe testi konuları, TYT Türkçe test konuları, TYT Türkçe soru dağılımı, TYT Türkçe ders konuları, TYT Türkçe konuları nelerdir

TYT Türkçe Konuları 2022

Üniversite hayali kuran yüzbinlerce gencin merak ettiği hususların başında Temel Yeterlilik Sınavı’nda yer alan Türkçe test konuları yani “TYT Türkçe Konuları” gelmektedir. Hayallerinizi süsleyen her bölümün yolu Türkçe testinden geçmektedir desek abartmış olmayız. Bu nedenle tercih edeceğiniz bölümler için zorunlu olan test grupları kadar Türkçe testine de önem göstermeli ve elinizden gelen en iyi performansı sergilemelisiniz.

Hangi sınava girerseniz girin ilk yapacağınız şeylerden birisi sınavda yer alan konuları ve bu konulardan çıkacak soru sayısını öğrenmeniz olmalıdır. Bundan sonraki süreçte ise tavsiyemiz kendinizi değerlendireceğiniz bir deneme sınavına girmeniz ve çıkacak sonuca göre zorlandığınız konularla ilgili çalışma planı yapmanız olacaktır. İşte bu süreçte sizlere yardımcı olmak için TYT Türkçe test konuları ve TYT Türkçe soru dağılımı tablosunu ayrıntılı bir şekilde hazırladık.

TYT Türkçe Konuları

Anlam Bilgisi

Sözcükte Anlam
Cümlede Anlam
Paragrafta Anlam
Anlatım Bozukluğu
Deyim – Atasözü

Dil Bilgisi

Ses Bilgisi
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri

Sözcük Türleri
İsimİsim Tamlaması
FiilEk FiilFiil Kipleri
SıfatSıfat Tamlaması
Zamir
Zarf
Edat
Bağlaç
Ünlem

Fiilimsiler
Fiilde Çatı
Sözcük Yapısı
Cümle Çeşitleri
Cümlenin Ögeleri
Kök Bilgisi

* Yukarıda yer alan TYT konu başlıklarına tıklayarak konu anlatımlı ders notlarına ve konuların videolu anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

TYT Türkçe Konu Dağılımı

YKS’nin birinci oturumunda herkesin katılmak zorunda olduğu Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçeden 40 soru çıkmaktadır yani TYT Türkçe soru sayısı 40 olmakla birlikte bunların çoğunu paragraf oluşturmaktadır. Her yıl yapılan YKS’de konu dağımları değişse de ortalama olarak Türkçe testinde yer alan konuların soru dağılımları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Türkçe testinde yıllara göre ortalama olarak 30 soru anlama dayalı konulardan çıkarken geri kalan 10 soru ise dil bilgisi konularından çıkmaktadır. Yıllara göre bu sayılar 1-2 bandında değişiklik gösterebileceğini de ifade edelim.

SıraTYT TÜRKÇE KONULARISoru Sayıları
1Paragraf (Yardımcı Düşünce)8
2Paragraf (Ana Düşünce)5
3Dil Bilgisi – Karma Dil Bilgisi5
4Cümle Yorumu4
5Paragraf (Anlatım Teknikleri)4
6Paragrafta Yapı3
7Sözcükte Anlam3
8Yazım Kuralları2
9Cümlede Anlam (Karma)2
10Cümlede Anlam (Kavramlar)1
11Noktalama İşaretleri1
12Ses Bilgisi1
13Anlatım Bozukluğu1

* Sınava hazırlanırken hangi kaynakları edinmeniz gerektiğiyle ilgili kararsızlık yaşıyorsanız “Paragraf Kitap Önerileri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Paragraf Çözme Taktikleri
TYT Türkçeye Nasıl Çalışılır?
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.