Türk Yurdu Dergisi

Türk Yurdu dergisi, 1911 yılının Kasım ayında Mehmet Emin, Akçuraoğlu Yusuf, Ahmed Hikmet, Akil Muhtar ve Ahmed Ağaoglu tarafından çıkarılmıştır. Günümüze kadar yayınına deva dergi Türkçü bir dergidir.

Kurucularına baktığımızda derginin sahibi olarak Mehmet Emin’dir. Mehmet Emin’in vali olarak atanmasından sonra derginin başına Akçuraoğlu Yusuf geçmiştir.

Türk yurdu dergisi

Türk yurdu dergisi

Türk Yurdu dergisi Türk Ocağı’nın yanında yer alır. Türklerin yararına çalışmayı hizmet edinmiş bir dergidir. Derginin içeriği son derece zengindir. Savaşlara rağmen çizgisinden taviz vermeden süregelmiştir. Dergi bugüne kadar hiçbir siyasi partiye taraftarlık etmemiştir.

Akçuraoğlu Yusuf’a göre dilin sade olması, halkça anlaşılır olması, faydalı bilgiler verilmesi, zor olan konuların halka anlatılması esas alındığından derginin anlaşılır olması esas alınmıştır.

Türk Yurdu dergisi batılılaşmaya önem vermiştir. Dergi mensupları Türkçülük ile ilgili yazdıklarından “milliyetçi”, konularını halka indirgedikleri için “halkçı” olarak nitelenmiştir. Dergi zengin kadrosuyla aynı zamanda mektep özelliği de gösterir. Milli Edebiyat’ın oluşmasında öncülük etmiş bir dergidir. Tarihimizin en uzun soluklu dergilerin başında yer almaktadır. Kuruluşundan 1989’a kadar İstanbul’da basımı yapılan dergi 1989 tarihinden itibaren Ankara’da basılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.