37 bin Öğretmen Ataması ve Kontenjanlar

2015 yılı Ağustos öğretmen atamaları okulların tatil süresinin uzatılmasıyla birlikte ileri bir tarihe aktarıldı. 2015 yılının Ağustos ayında yapılması beklenen 37 bin öğretmen atamaları yeni takvime göre 15 Eylül 2015 tarihinde yapılacak.

İlk atama başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak?

İlk atama başvuruları için öğretmen adayları 4-10 Eylül 2015 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığının başvuru sayfasından yapılacak. İlgili bölümde öğretmen adayları MEB’in açıklamış olduğu 25 okul tercih edebilecek. 25 tercihi dışında Türkiye’nin herhangi bir il ve ilçesine kura yoluyla atanmak isteyen öğretmen adaylarının 26. tercihi aktif hale getirmeleri gerekmekte.

26. tercih sonucunda atamalar nasıl yapılır?

Öğretmen atama başvurusu yapan ve yaptıkları 25 tercih sonucu herhangi bir okula ataması yapılmayıp 26. Tercihini açık tutan öğretmenler arasından, tercih edilmeyip boş kalan okullara yine puan sıralaması esasına göre kura yoluyla atamaları yapılacaktır. Burada öğretmen adaylarının dikkat etmesi gereken husus şudur: Puanı kısmen yüksek olup da gerçekçi olmayarak yüksek puanla kapatan il ve ilçelerdeki okulları seçen öğretmenler maalesef tercih hatası sonucu tercih ettikleri okullara yerleşememe durumunda kura yoluyla hiç bilmedikleri okullara atanabilmektedirler. Bu durumda öğretmenlerin gerçekçi olarak puanlarına uygun okullar seçmeleri, son tercihlerinde ise daha düşük puanla kapatan il ve ilçelerdeki okullara araştırmaları sonucunda uygun olanları seçmeleri, kura yoluyla hiç bilmedikleri, yaşam standardı nispeten daha düşük olan il ve ilçelerdeki okullara gitmelerinden daha iyi bir seçenek olarak görünmektedir.

37 Öğretmen atamasında branş düzeyinde kontenjanlar ne olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar branş düzeyinde kontenjanları belirlerken ihtiyaçlara göre hareket ettiklerini açıklasalar da öğretmen adaylarının bu konuda her zaman yoğun eleştirileri oluyor. 37 bin öğretmen atamalarında adaletli bir kontenjan isteyen öğretmen adaylarına müjdeli haber MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’den geldi. Yusuf Tekin twitter hesabından yaptığı açıklamada kontenjan dağılımlarını tamamladıklarını ve hiçbir branşa pozitif-negatif ayrım yapmadıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı 37 Bin Öğretmen Ataması Kontenjanlarına Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…
http://ikgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_09/01115120_ilkatama2015.pdf

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.