Ahmet Haşim
Ahmet Haşim

Ahmet Haşim Kimdir? Ahmet Haşim’in Edebi Kişiliği

Ahmet Haşim 1884 yılında Bağdat `ta doğdu . Babası Arif Hikmet bey annesi sahra hanımdır babası Arabistan vilayetlerine memurluk yapıyordu babası memur olduğu içinde sürekli şehir değiştirmişler bu yüzden Ahmet Haşim düzensiz bir eğtim almış Arabistan da doğduğu için dili arapçaymış.

Annesi 12  yaşındayken ölmüş bu sebeple babasıyla istanbula gelmiş 1897 de Galatasaray Üniversitesine geçer ve yatılı olarak başlar  tabi hiç bilmediği insanlar farklı adetler görür ve yatılı okumasıda onu üzer  ve içe kapanık biri olur ve arkadaşları onun yeni öğrendiği Türkçeyle dalga geçer ve yabancı olduğunu söylerlermiş . İlk şiiri 13 yaşında yayımlanmış Galatasarayda okurken Tefik Fikret onun derslerine giriyormuş ve onun etkisi eserlerinde de görülmüş .

1907 yılında Galatasaray Üniversitesinden mezun olmuştur.

Tekel idaresine memur olarak işe girer aynı anda Hukuk Fakültesine devam etmiş izmir e fransızca öğretmeni olarak atanmıştı ayrıca hukuk fakültesinde ki işini bıraktı .

1912–1914 yılları arasında maliye nezaretinde çevirmenlik yaptı.

  1. Dünya savaşında çanakkale cephesinde ve izmirde yedek subaylık yaptı askerlikten sonra istanbula döndü .

Devlet güzel sanatlar akademisinde estetik ve mitoloji öğretmenliği yaptı harp akademisinde ve Mülkiye mektebinde fransızca eğitimi verdi osmanlı bankasında çalıştı akşam ve ikdam gazetelerinde köşe yazıları yazdı .

1924 yılında parise 1932 de frankfurt ` a böbrek rahatsızlığı için gitti  ama iyileşmeden geri döndü

Gençlik şiirleri , mecmua– i edebiye musavver Terraki . Aşiyan . Jale . Musavver Muhit . Servet–i fünun , resimli kitap dergilerinde yayınlandı . Bu şiirleri kitaplarına almadı .

Bilinen ilk manzumesi ” leyâl–i Aşkım ” 1901 de “mecmua– i Edebiyye ” de yayınlandı bu dönemde Mualim naci , Abdülhak Hamit Tarhan , Tefik Fikret ve cennab şahbetinin etkisi altında kalmış son sınıfta fransız şiirini ve sembolistlerini tanıdı . Bundan sonra kendi kişiliğini gösterdi ve ilk şiirlerini kitaplarına almadı 1905 ve 1908 yılları arsında kaleme aldığı ve sonra piyâle kitabına aldığı “şii’r–i kamer ” serisindeki şiirleri hayal zenginliği , iç ahenkteki kuvvet ve büyük telkin kabiliyeti ile dikkat çekti ve sevildi .

İlk şiir kitabı “göl saatlerini ” 1921 çıkardı . Bu şiir kitabı “göl saatleri “göl kuşları ” , serbest müstezatlar “ve “muhtelif şiirler ” olmak üzere dört bölümden oluşur bu kitap türk şiirinin Yahya Kemal Beyatlı dan sonra ikinci kanadını olur . 1911 de yayınlanan bu şiir kitabı ile daha çok tanınır.

İkinci ve son şiir kitabı ; “Piyale” kitabındaki “merdiven” ve Bir Günün Sonunda Arzu bu eserler Türk Edebiyatında görülmemiş şiirselliği ortaya koyan ürünlerdir bu kitabın yayınlanmasıyla Ahmet Haşim e saldırılar arttı . Ölçü ve Türkçe bilmemekle . Toplum da suçlandı ve yinede  20 . Yüzyılın çeyreğini etkilemeyi başardı

Ahmet Haşim 1909′ da kurulan Fecr–i Ati topluluğunun en güçlü şairidir . Empresyonizm ve Sembolizmin den etkilenmiş

Edebiyatı ideolojinin değil , estetiğin emrine vermek ” prensibinden hareket eden Fecr–i Ati grubunun yayın organı Servet– i Fünun dergisinde şiirler yayınladı ve Servet– i Fünun – Edebiyatı Cedide topluluğuna yapılan hücumlara makaleleriyle katıldı .

Fecr– i Ati topluluğu dağıldıktan sonra kendine has bir şiir ve nesir anlayışına tek temsilcisi olarak kalmıştır . Milli Edebiyat döneminde eser vermeye devam etmiş Yahya Kemal ile “saf(öz) şiirin ” de önemli temsilcisi oldu

Türk Edebiyatında ” Gece şairi ” olarak bilinir ”  sanat için sanat ” anlayışını benimsemiş toplumsal sorunlarla ilgilenmemiş . Tüm şiirlerinde aruzu kullanmıştır

Şiirlerinde anlaşılmak için bi endişesi yoktu . Ağır bir dili vardı  Arapça ve farsça tamlamalarla  yüklü bir dil kullanmış  son yazdığı şiirlerde dil sadedir . Düz yazıda da başarılı olmuş . Fıkra,Sohbet,Gezi Yazısı türlerinde kendine has bir anlatım tarzı vardır . Bu yazılarda zekasını ortaya koyan orjinal buluş ve görüşleri yer alır .

Ahmet Haşim, iki ay evli olmuş ve  öldüğü yıl boşanmıştır . Hasta yatağında yatarken uzun zamandır tanıdığı ve tedaviye gittiği Almanyadan ” yanımda olmayışın beni harap ediyor” diyerek aşk mektupları yazdığı kadınla , ölmeden 3 hafta önce nikâhlanmış.

 Ahmet Haşim , 4 Haziran 1933 tarihinde istanbul Kadıköy de  49 yaşında bir böbrek rahatsızlığı sonucu ölmüştür . Mezarı Eyüp  mezarlılığında dır .

KİTAPLARI

Şiir :

1921 — Göl Saatleri

1926 –  Piyale

Fıkra ve Sohbet :

1926 – Bize Göre

1928 – Gurabahane–i Laklakan

Gezi Yazısı :

1933 –  Frankfurt Seyahatnamesi

Hazırlayan: Abdullah Göksügüzel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.