Aşk-ı Memnu Romanının Özeti ve Tahlili, Halid Ziya Uşaklıgil

KİTABIN ADI

AŞK-I MEMNU

KİTABIN YAZARIHALİD ZİYA UŞAKLIGİL
YAYIN EVİİNKILAP YAYIN EVİ
BASIMYILI1993

  1) KİTABIN KONUSU:

Bihter ve Behlül’ün gizlice yaşadıkları bir yasak aşkı anlatır roman. 

2) KİTABIN ÖZETİ: 

Roman Peyker’in Nihat ile evlenmesi ile başlar. Peyker ve Bihter’in annesi olan Firdevs kocasını aldattığı için kocasının ölümüne yol açmış dul bir kadındır. Firdevs hanım zengin bir iş adamı olan Adnan Beye ilgi duymaktadır. Ancak Adnan Bey Firdevs Hanımın kızı olan Bihter’den hoşlanmaktadır ve sonunda Bihter ile evlenir. Adnan Bey asil ve zengin bir aileden gelmektedir. Yapılan bu evliliği Bihter’in annesi Firdevs kaldıramaz.

Bir gün ailece pikniğe gidilir ve bu piknikte Adnan Beyin yiğeni olan Behlül dayanamaz ve Peyker’in ensesinden ateşli bir şekilde öper. Kocasına çok bağlı biri olan Peyker ise bu duruma sinirlenir. Bundan sonra Bihter’in dikkatini Behlül çeker. Behlül de Bihter’den hoşlanır ve onu elde etmek için her şeyi yapar. Sonun da Bihter’i elde etmeyi başarır ve artık her gece birlikte olmaya başlarlar.

Gizlice yaşanan bu yasak aşkı uzun bir süre sürdürür Bihter ile Behlül. İlişkilerinin anlaşılmaya başlamasıyla devreye Firdevs hanım girer ve oynadığı oyunlar ile Behlül ile Adnan Beyin kızı Nihal’in nişanlanmasını sağlar. Evlenme hazırlıkları yapılırken Behlül ile Bihter’in aşkı ortaya çıkar ve bundan Adnan Beyinde haberi olur. Düğünün yapılacağı gece Bihter kendini kalbinden vurarak intihar eder.

Tüm bu olaylardan sonra ise Adnan Bey ve Nihal eskisi gibi beraber yaşamaya karar verirler. Artık hayatlarında ne Behlûl ne de Bihter olacaktır.

3)    KİTABIN ANA FİKRİ:

Yasak bir aşkın tüm bir aileyi yok edeceği, herkesi mutsuz edeceğidir.

4)    KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Bihter: iyi bir eğitim almış fiziksel olarak son derece güzel ve çekici olan bir kızdır. Bu özelliklerini kullanarak birçok erkeği elde etmeyi başarmıştır. Babasının intihar etmesini annesine bağladığı için annesine karşı kin besler.

  Adnan Bey: Asil ve zengin bir aileden gelen bir iş adamıdır. 2 çocuk babasıdır. Bihter’e aşık olmuş ve onunla evlenmiştir.

 Nihal: Adnan beyin zeki, güzel ve çalışkan kızıdır. Behlül’e aşıktır. Onunla evleneceği gün yasak aşkın ortaya çıkmasıyla uzun bir süre kendine gelememiştir.

     Behlûl: Adnan beyin yiğeni olan Behlül yakışıklı ve çapkın biridir. Kadınlara karşı olan aşırı ilgisi onu bu konuda zaaflarının olmasına yol açmıştır.

 5) KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitapta olaylar belli bir düzende ve sırada ilgi çekici halde verildiği için kitap zevkle okunacak bir hale geliyor. Kitapta ara sıra bazı karakterlerin psikolojik çözümlemeleri de verilmiştir. Serveti fününcuların ortak özelliği olan dilin ağır olması bu kitapta da kendini göstermiştir. Ancak sadeleşme yapılarak kitap günümüz de okunabilecek hale gelmiştir. Fazla yabancı kelimelere yer verilmemiştir. Yazar kitabın yazıldığı dönemin ilişkilerini ve aile yaşantısını aktarmaya çalışmıştır.

5)    KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

Başlıca eserleri: Mai ve Siyah, Aşka Dair, Bir Ölünün Defteri, Aşk-ı Memnu, Ferdi ve Şürekası ve Hepsinden Acı, Kırk Yıl, Saray ve Ötesi, Kırık Hayatlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.