Burs Başvuruları ve Burslar Hakkında Bilgi

Burs özellikle öğrencilere verilebileceği gibi ihtiyaç sahiplerinin de faydalanabileceği genel olarak özel kurum ve kuruluşların ihtiyacı olan kişilere ‘karşılıksız’ olarak verdiği maddi yardımdır. Burs ülkemizde öğrenci yoğunluklu verilir. Hiçbir kurum ve kuruluşun burs verme gibi bir zorunluluğu olmamakla birlikte istekleri doğrultusunda sağlanabilen faaliyetlerdir.
Her öğrenci burs başvurusu yapamamakla birlikte burslardan faydalanacak öğrenciler (KYK ve bazı kurumlar için)

 • Ön Lisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Açık Öğretim ( şehit, gazi çocuğu, anne babası ölü, öncelikli öğrenciler) öğrencileri
 • İki yıllık üniversitelerden mezun olup, dört yıllık üniversiteye ‘ara vermeden’ geçiş yapan öğrenciler
 • Yüksek Lisans öğrencileri (Hazırlık sınıfı hariç)
 • Vakıf Üniversitesi öğrencileri
 • ÖSYM sınavı sonuçlarında 4 dalda da ilk 100’e giren öğrenciler
 • Ülke adına müsabakalara katılan amatör milli sporcu öğrenciler
 • İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.

Burs ProgramlarıÜlkemizde öğrenim gören öğrencilerin burs almak için başvuruda bulunduğu ilk ve en önemli yer Kredi Yurtlar Kurumu(KYK)’dur. Kyk bursu adı altında alınan başvurular öğrencilerin burs beklentisinin en yüksek olduğu kurumdur. Kyk öğrencilere burs verdiği gibi geri ödemeli olan öğrenim kredisi imkânı da sağlamaktadır.Kyk burs başvurusu önceden noterden taahhütname ve sözleşme yapılması karşılığında yapılıyordu. 2014’den itibaren başvurular online ortam üzerinden alınmaya başladı. Burs başvurularınızı zamanı geldiğinde (2015 yılı için KYK burs başvurusu Ekim ayında yapılacak olup ödemeler ise Ocak 2016’da yapılacaktır.) http://kyknet.gsb.gov.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Kyk bursuna başvuru yapmış olan öğrenciler aynı zamanda da başbakanlık bursuna da başvuru yapmış oluyor. İki başvuruda tek çatı altında toplanarak kargaşa olması engellenmişti. Kyk bursuna başbakanlık bursu da diyebiliriz. Burs veren kurumlar arasında Kyk Ön Lisans/Lisans öğrencilerine 330, Yüksek Lisans öğrencilerine 660, doktora öğrencilerine de 990 TL burs ödemesi yapmaktadır.Kyk burs sonuçları ise yurtların belirlemesinden sonra, burs başvurularının ardından açıklanacak. Burs sonuçlarını da buradan öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde en geniş kapsamlı bursu Kyk verirken, bunun haricinde de öğrencilere burs veren kurumlar ve vakıflar bulunmaktadır. Kyk kadar çok sayıda öğrenciye burs imkânı sağlanamasa da bu kurum ve vakıflarda birçok öğrenciye yardım eli uzatmaktadır. Başbakanlık bursu hakkında bilgi vermeye gerek yok diye düşünüyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kyk başvurusu aynı zamanda başbakanlık burs başvurusu olarak geçiyor.

Burs Veren Vakıflar ve Kurumlar 

 

 1. Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu, T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim okuyan, öncelikli olarak anne/babası olmayan, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilmektedir.  2015-2016 yılı Ortaöğrenim burs başvurusu 28 Eylül-28 Ekim 2015, Yükseköğrenim burs başvurusu ise 15 Eylül-30 Ekim 2015 tarihleri arasında www.vgm.gov.tr adresinden yapılabilecek. Burs başvurularının sonuçları ise Kyk başvurularının açıklanmasının ardından duyurulacaktır. Kyk bursu almaya hak kazanan öğrenciler Vakıflar bursundan faydalanamayacaktır.
 2. Türkiye Diyanet Vakfı Bursu yurt içinde öğretim gören,  ortaöğretim ve yükseköğretim programlarında okuyan öğrencilere verilmektedir. Yardım başvurusu olarak da geçen burs genellikle eğitim yılının ikinci döneminin başlarında verilmektedir. Diyanet Vakfı ayrıca kendi sitesinde açmış olduğu ‘bağış kutusu’ ile öğrencilere yardım konusunda elinden geleni yapmaktadır. TDV bursu başvurusu ortaöğretim de okuyanlar için http://lise-burs.diyanetvakfi.org.tr/ adresinden, yükseköğretimde okuyan öğrenciler için de http://uniburs.diyanetvakfi.org.tr/ adreslerinden yapılmaktadır.
 3. Atatürkçü Düşünce Derneği her yıl ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine belirli kriterler çerçevesinde burs vermektedir. Derneğin burs yönergesine uygun olarak başvuran öğrenciler gerekli işlemler ve evraklar sonrasında bir yıllık bursa hak kazanabilirler. Burs için öğrencilerin okudukları ildeki ADD şubesine başvurmaları gerekmekte. Burs başvuruları ise lise öğrencileri için 15 Ağustos-15 Eylül, üniversite öğrencileri için 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında yapılabilir. Burs yönergesi için http://add.org.tr/burs-yonergesi/ adresine bakabilirsiniz.
 4. Türk Eğitim Vakfı başarılı ve Atatürk ilkelerine bağlı teknik, endüstri meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlamakta. Bugüne kadar 217.500 öğrenciye burs imkanı sağlayan TEV’in burs hizmetinden yararlanmak isteyen öğrencilerin 15 Ağustos- 15 Eylül tarihleri arasında http://burs.tev.org.tr/ adresinden başvurmaları gerekmekte.
 5. 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı Lise ve Üniversite öğrencilerine (İstanbul’daki üniversitelerde okuyanlara) eğitim bursu imkânı sağlamakta. Başvurulara 2-5 Ekim tarihleri arasında vakfın internet sitesi üzerinden yapılacaktır. Başvuru sayfasına ulaşmak için tıklayınız.
 6. Vehbi Koç Vakfı bursu her yıl birçok üniversite de okuyan öğrencilere burs vermektedir. Burs için gerekli şartları taşıyan öğrencilerin başvurması ve kazanması sonrasında tek şart belirli başarı oranını yakalamak. Bu sene başvuru tarihleri 7-30 Eylül olan VKV bursuna başvurmak için tıklayınız.
 7. Sabancı Vakfı bursu her sene ihtiyacı olan öğrencilere karşılıksız olarak verilir. Kalkınmada öncelikli illerinin liselerinden mezun olan ve engelli öğrencilere öncelik verilen Sabancı Vakfının bursu hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için linke tıklayınız.
 8. Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı toplumun kültür seviyesini yükseltmek için eğitime destek vermektedir. Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı bursu Üniversite öğrencilerine, Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lisesi öğrencilerine, Alarko mensubu çocuklarına verilmektedir. Vakfın burs sayfasına ulaşmak için linke tıklayınız. http://www.alarko.com.tr/alev-burs.asp
 9. Şahinler Holdingin kurduğu Şahinler Vakfı her yıl İstanbul’da tıp fakültesini kazanan ve yine İstanbul’da II. öğretimde okuyan 500 öğrenciye burs vermektedir. Şahinler Vakfı bursu başvuruları 1-31 Ekim 2015 tarihleri arasında yapılacak olan vakfın başvuru sayfasına ulaşmak için tıklayınız. 
 10. Anadolu Vakfı bursu başvuruları 1-31 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Anadolu Vakfı  Atatürk İlkelerine bağlı başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermektedir. Anadolu vakfının her yıl öğrencilere verdiği bursu kaçırmamak ve ayrıntılı bilgi almak için  tıklayınız. 
 11. Sema Yazar Gençlik Vakfı bursu 1990 yılından beri her yıl öğrencilere burs vermektedir. Bu yıl da yüzlerce üniversite öğrencisine 450 TL burs verilecek olup burslara son başvuru tarihi 9 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecektir. Sema Yazar Gençlik Vakfı bursu hakkında ayrıntılı bilgi almak için  tıklayınız.
 12. Mehmet Zorlu Vakfı bursu yaklaşık 2000 öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Bursu kabul edilen öğrenciye 9 ay boyunca yardım yapılıyor. Vakfın sayfasında yer alan 29 üniversitede okuyanların üniversitede öğrenci işlerinden ya da burs ofislerinden başvuru yapması gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yukarıda yer alan kurumlar ve vakıfların haricinde kendi şehrinde okuyan öğrencilere, belirli ölçütlere uyan öğrencilere burs veren vakıflarda vardır. Bu vakıflarda da bursu alacak öğrenci sayısı az tutulmuş olsa da vakıf sayısı oldukça fazladır. Bu vakıflara ise http://www.vgm.gov.tr/bursverenvakiflar.aspx adresinden ulaşıp, sitelerine gidip detayları inceleyebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

*Burs veren kurum ve derneklerin listesi güncellenmeye devam edecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.