El Kızı Romanı ve Özeti

Bir romanı kaliteli hale getiren nedir? Romana başarılı dememiz için ne gerekli? Bir roman sizi nasıl etkileyebilir? Bir roman sizi etkileyebiliyorsa yani romanda anlatılan olaylar gerçekten yaşanıyor hissi veriyorsa, olaylar sizi içine çekiyorsa, yaşananlar karşısında heyecan duyuyorsanız, yorumda bulunup olaylara müdahale etme isteği duyuyorsanız, romanı okurken üzülüyorsanız ya da sevinç duyabiliyorsanız işte o roman başarılı bir romandır. 

Orhan Kemal’in en çok okunan ve sevilen kitaplarının başında gelen “El Kızı” romanı benim için başarılı romanın tüm özelliklerini taşımakta. Bu kitapla Orhan Kemal’i tanımış ve sevmiş bulunmaktayım. Kitabı okurken anlatılan olayları adeta yaşıyor hissettim. Kitabın başından sonuna kadar öyle bir hüzün sardı ki içimi bazı yerlerde ağlama noktasına kadar geldiğimi gördüm. Duygusal olmayan biri olarak bu hissiyata sahip olduysam fazlasını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bazen de öyle bir kızdım ki Orhan Kemal’e : Bu kadın bu kadar acı çekmek zorunda mıydı, yüzünü hiç mi güldüremezdin? Kitabı yarıda bırakanların çoğunluğu da bu nedenden dolayı kitaba devam etmiyor zaten. Bir insanın bu kadar eziyet çekmesine anlam veremeyenler kitabı yarıda bırakıyor. Ben de kitabı yarıda bırakan birinden duydum ve temin ettim bu kitabı.

El Kızı KitabıKitap, utanma duygusuyla kocasına uyum sağlayamayan, kolayca kandırılabilen, insanların dediklerine hemen inanan ve saflığıyla bazı anlarda okuyucuyu sinirlendiren Nazan’ın acıklı öyküsünü anlatıyor. Nazan’ın bu kadar acı çekmesinin nedeni de fazlasıyla saf olmasından herkese inanmasıdır. Nazan cumhuriyet dönemi Türk kadınının temsilidir. Evine, ailesine bağlı, tek düşüncesi ev işlerini, yemeklerini yapıp çocuğuna iyi bir şekilde bakıp kocasına iyi bir eş olmaktır. Avukat olan kocası Mazhar ise iş dönüşünde kendisini karşılayan, boynuna sarılan, onu tatmin eden bir eş hayal etmektedir. Fakat Nazan utangaçlığından ve yanlış anlaşılmaktan korktuğu için kocasına bu konularda fazla yaklaşamaz hatta kocasına siz diye hitap eder. Bu durum Mazhar’ın canını sıksa da yine de eşini sevmektedir. Kaynanası Nazan’ın bu durumundan yararlanarak oğlunu karısından soğutmanın peşindedir. Kaynanası gelini Nazan’ı oğluna layık görmemektedir. En sonunda kaynanasının oyunlarıyla kocasından boşanmak zorunda kalan Nazan, çocuğunu bile alamayarak İstanbul’a gider. Bu olayla birlikte ailenin acıklı hikayesi başlar. Hikayenin bundan sonrasında mutlu olabilen yoktur. En çok acıyı ise saflığından dolayı Nazan çeker. Çektiği tüm acılara rağmen Nazan’ı hayatta tutan tek şey oğlu Haldun’dur. Fakat Haldun’un hayatı oradan oraya sürünmekle geçer ve hiçbir zaman annesine kavuşamaz. Acı bir tesadüf sonrasında annesiyle karşılaşsa da elinde kalan tek şey acılarla dolu bir hayat hikayesidir. 

Orhan Kemal El Kızı romanıyla birey-toplum ilişkisine, gelin-kaynana ve aile ilişkisine, mahalle hayatına, kadının toplumdaki yerine ve kadınların ötekileştirilmesine değiniyor. Bu roman günümüzde halen devam eden kadınların ezilme, hor görülme sorununa 50 yıl öncesinden değiniyor. Kitap cumhuriyet dönemi ve cumhuriyet dönemindeki değişmeleri de bize aktarıyor. Avukat Mazhar ve arkadaşları cumhuriyetle birlikte oluşan yeni nesli temsil etmektedir. Cumhuriyetle birlikte oluşan değişiklikler kitapta ara ara karşımıza çıkar.

Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Orhan Kemal’i bu kitapta keşfedebilirsiniz. El Kızı romanı Orhan Kemal’i size sevdirecek, Türk Edebiyatının büyüklüğünü kanıtlayacak ve Türk Edebiyatını size sevdirecek bir kitap. Hepinize iyi okumalar diliyorum…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.