İmge Nedir? İmge Örnekleri, İmge Hakkında Bilgi

Onbinlerce kelime mevcudiyetine rağmen dil; bazı duyguların ve düşüncelerin aktarılmasında yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda şair sizce ne yapmalıdır?

Edebi türlerin önünde soyutlamanın zirvesine çıkan, büyük bir duygu yoğunluğu barındıran şiir anlatım açısından farklı yollara başvurulmasını zorunlu kılar. Sözcüklerin yetersizliği ve duygu yoğunluğu karşısında şair imge özelliğinden yararlanır. İmgelerden uzak bir şiirin düşünülmesi de mümkün değildir.

İmge Nedir?

İmge sözcüğünün Türk Dil Kurumuna göre manası “Zihinde tasarlanan ve gerçekleşmesi özlenen şey, hayal” şeklinde belirtilmektedir. İmge gerçekliğin dışında şairin dış dünya ile gözlemlerini kendi zihninde yeni bir forma sokmasının ardından düş dünyasında oluşturduğu tasarımlar yani görüntülerdir. Burada şunu vurgulamak da fayda vardır: İmgeyi şair dış dünyada karşılığı olmayacak bir şekilde kendi zihninde tasarlayacağından imgeler alışılmışın dışındadır yani özgün olmak zorundadır. Şiirde imgeyi tek bir sözcük halinde görebileceğimiz gibi birden fazla kelimeyle ya da dizeler boyunca da görebiliriz. 

İmge Örnekleri

Onu her gördüğümde aklım kırılıyordu.

Yukarıdaki cümlede “Aklın kırılması” günlük yaşamda kullanılan bir ifade değildir. Bu ifade alışılmışın dışında yani özgün bir şekilde birinin kafasında tasarlandığı için imge örneğidir.

Oysa ay bir ateş gibi yağıyor
usul usul terliyor bir batık gemi
kan sızıyor bir halkın dinmeyen uğultusundan
ve eskiden bir şehire girdiğimi hatırlıyorum
bir şehire yerleştiğimi hatırlıyorum
rüzgârın eskittiği bir şemsiyeyle
suyun paslandırdığı bir silâhla
herkes gibi bir avuç bedenimle
yarım dirimler yarım ölümler taşıyarak
bir denizin altından
oldukça ağır bir denizin altından
ağzı tıkalı bir sürahi gibi
suyun yüzüne çıktığımı
Turgut UYAR

Turgut Uyarın yukarıda yer alan şiirinde imgesel bir anlatım ön plana çıkmaktadır. Ayın bir ateş gibi yağması, batık bir geminin terlemesi ancak şairin zihninde canlandırdığı bir görüntü olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.