Küçürek hikaye, Küçürek öykü, minimal öykü, minimal hikaye nedir, Küçürek öykü nedir

Küçürek Hikaye

Edebiyat ile toplum arasında son derece hassas bir ilişki vardır. Toplumda meydana gelen bir değişiklik kendini hızlı bir şekilde sanatta dolasıyla edebiyatta hissettirecektir. Öyle ki son iki yüzyılda dünyanın içine girdiği hızlı ve sert değişimler toplumları sürekli etkilemiştir. Bu değişimlerin edebi türleri de etkilememesi mümkün olmayacaktır. Nitekim 21. yüzyılı etkileyen sadeleşme anlayışı hikayeleri etkilemiş ve bunun sonucunda “Küçürek öykü” geleneği doğmuştur.

Küçürek Hikaye Nedir?

Hikayelerin bir alt dalı olarak kabul gören ve çok kısa bir şekilde yazılmakla beraber yoğun bir anlatım içeren yazılara “Küçürek hikayesi” ya da “Minimal hikayesi” denilmektedir. Bu adlar dışında Türk Edebiyatı’nda Öykücük, kısa öyküler, kısa kısa öyküler, minik öykü” gibi değişik işimlerle de anılmıştır.

Bu öyküler bilinçli olarak kısa bir şekilde kurgulanmaktan ziyade anlatılmak istenenlerin kısa cümleler halinde anlatılmaya müsait olmasından kaynaklı olarak kısa yazılır. Küçürek hikayelerinin sözcük sınırı konusunda kesin bir rakam belli olmamakla beraber genel kabul 100 sözcüğü geçmemesi yönündedir.

⇒ Modern yaşamla birlikte insanlarda zaman sorunu ortaya çıkmıştır. Kitap okumak için fazla bir zaman harcamak istemeyen insanlar kısa öykülere ilgi göstermişlerdir.

⇒ Minimal hikayeler kısa olmakla birlikte yoğun bir anlatım gösterir. Anlam yoğunluğunun sağlanabilmesi için de simgesel bir anlatım tarzı benimsenmiştir.

⇒ Minimal öyküleri bir fotoğraf karesine benzetebiliriz. Bazen insanlara anlatılmak ve onlara verilmek istenen mesajlar bir fotoğraf karesiyle aktarılır. Minimal hikayelerde de olayı uzatacak ayrıntılardan kaçınılır ve sadece anlatılmak istenen gösterilir, dile getirilir. Anlatılmaya değer şeyler can alıcı bir şekilde adeta bir fotoğraf karesi gibi okuyucunun önüne serilir.

Bu öykülerde sadece can alıcı noktalar kısa bir şekilde dile getirildiği için hikayelerin başı ve sonu eksik bırakılmıştır. Dolayısıyla bu eksik yerleri okuyucular kendi hayal güçleriyle tamamlar. Burada okuyucunun bir düşünce etkinlik içine girdiğini söyleyebiliriz.

Hikayenin dili şiirsel bir özellikler taşımaktadır. Kısa yazılan bu öykülerde her sözcük aslında bir binanın temeli gibidir. Dolayısıyla hikayeden bir sözcük çıkarmak o binanın yerle bir olmasına sebep olacaktır, şiirsel özellikler kaybolacaktır.

Türk Edebiyatında Küçürek Öyküleri

Dünya edebiyatlarında olduğu gibi Türk Edebiyatı’nda da bu hikayelerin başarılı örnekleri verilmiştir. Dünya edebiyatında bu türde verilen eserler ülkemizde farklı isimlerle anılmışken Prof.Dr. Ramazan Korkmaz ilk kez “Küçürek Öyküsü” adını kullanmıştır. Küçürek hikayelerinin en başarılı örneklerini ise Ferit Edgü vermiştir. Onun dışında Hulki Aktunç bu türde eser veren önemli bir yazarımızdır.

Küçürek Hikaye Örneği

“Köyün en hoppa kızını, köyün en aptal gencine verdiler. Sayısız çocukları oldu ama hiçbiri o aptal gençten değildi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
PDF / Slayt
12.Sınıf Ders Konuları
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.