Natüralizm Akımı ve Özellikleri

Natüralizm (doğalcılık), doğaya yönelişi ve her şeyin, hatta tanrının bile doğallığını, dolayısıyla da her tür araştırmanın bu doğaya uygun yöntemlerle yapılması yönündeki eğilimle belirgin hale gelen ve bu bağlamda toplumsal düşünceleri de etkileyen bir düşüncedir.

Natüralizm akımı, Fransa’da 1800’lü yılların sonunda realizme tepki olarak ortaya çıktığı söylense de aslında realizmi daha da ileri taşımıştır. Natüralizm, düşünce tarihi içerisinde apayrı bir yere sahip olan aydınlanma düşüncesinin temel karakteristiğinde de önemli bir işleve sahiptir.  18. yüzyıl aydınlanma düşüncesinin en önemli filozoflarından biri olan Jean-Jacques Rouseeau, natüralizmin de en önemli temsilcilerinden biridir. Eğitimde oldukça etkili bir akım olan ve genel anlamda portresi realizmle çizilen natüralizm, tek gerçeklik olarak doğayı görür ve bilgiye ulaşmada, bugünkü anlamıyla pozitivist bir çizgide, gözlemlenebilir olgular üzerinden hareket eder. Natüralist düşüncede insan, varlık olarak doğanın ayrılmaz bir parçasıdır ve insan bilgisi deneysel bir karakter taşır.

Natüralizmde doğanın önemli bir yeri vardır. Özellikle Darwinci doğa görüşleri bu akımı oldukça etkilemiştir. Bu akıma dahil olan sanatçılar  insanları alışılageldiği gibi ahlaksal ya da akıl yönüyle incelemekten çok insanı fizyolojik özellikleri bakımından ele almışlardır. Natüralizmin ilk temsilcisi; onu edebiyat dünyasına “Deneysel Roman” adlı kitabıyla tanıtan Emile Zola‘dır. 

Natüralizmin Özellikleri

  • Sanatın toplum için olduğu fikri ön plandadır.
  • Natüralizmde dil, halkın konuştuğu sade bir şekilde kullanılır.
  • Doğayla ilgili detaylar olduğu gibi sanat eserine aktarılır.
  • Tasvirlere ayrı bir önem veren sanatçılar, güçlü tasvirler yapmışlardır.
  • İnsanın soyaçekim özellikleri ile çevresi ele alınarak psikolojik tahlili yapılır.
  • Roman, tiyatro ve hikaye gibi türlerde oldukça güçlü bir şekilde kullanılmıştır.
  • Natüralist sanatçılar iyi bir gözlemci olarak tanınmışlardır.
  • Sokak hayatı edebi eserlerde ele alınmıştır. Dışarıdaki çirkinlikler, olumsuzluklar, dışlanmış kişiler konu olarak işlenmiştir.

Natüralizmin Temsilcileri

Guy de Maupassant
Emile Zola
Alphonse Daudet
Gerhart Hauptmann
Goncourt Kardeşler

Bir yorum

  1. Hakikaten güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık teşekkür ederim. Saygılarımla.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.