Okul Öncesi Sorumluluk Değeri Faaliyet Dokümanı

 ……………………………………………….OKULU

ANASINIFI A ŞUBESİ

 

DEĞERLER EĞİTİMİ

_SORUMLULUK_

“Yaşayan Değerlerimiz Eğitimi” projesi kapsamında Ocak-Şubat aylarında “

Sorumluluk

” konusu teması işlenmiştir.

Akıllı tahta üzerinde canlı türleri ve canlıların çeşitli özelliklerini içeren bir tablo hazırlanarak canlıların özellikleri hakkında konuşulmuş ve söylenen özelliğe sahip olan canlının grubuna yıldız şekli yerleştirilmiştir. Özellikler bittikten sonra en fazla yıldız olan canlı türü grubu bulunmuştur. Bu tabloya göre canlı türleri içinde en fazla özelliği bulunan insanların doğada bulunan tüm canlılar içerisinde en değerlisi olduğu hakkında konuşulmuştur.

Canlılar içinde en değerli canlı olan insanın yerine getirmesi gereken sorumluluklar olduğu hakkında sohbet edilmiş ve ailesine yardım etmek için havuç tohumları eken, ektiği tohumları büyütmek için sorumluluğu üzerine alan “

Sorumluluk Sahibi Tavşan ve Havuç Tohumları

” isimli hikâyemiz okunmuştur. Özlem KARAKAŞ

Hikâyenin sonunda “

Sorumluluk Sahibi Tavşan

” gibi bizimde evde, okulda ve çevremizde yerine getirmemiz gereken sorumlulukların neler olabileceği hakkında flaş kartlar kullanılarak konuşulmuş ve her öğrenci konuyla ilgili bir şeyler söylemesi için teşvik edilmiştir.

Çocuklara sınıf içinde yerine getirebilecekleri küçük sorumluluklar verilerek

“Sınıf Yardımcıları”

tablosu oluşturulmuştur ve her çocuk sınıf içinde yapabileceği bir sorumluluğa sahip olmuştur.

Sınıfta oluşturulan “

Sorumluluk Ağacı

” ile sorumluluklarını uyarılmadan yerine getiren çocukların fotoğraflarının yer aldığı elmalar “Sorumluluk Ağacı” na yerleştirilmiştir. Özlem KARAKAŞ okuloncesiegitimi.net

BEN BÜYÜDÜM

Öğretmenim ben büyüdüm. Elbisemi giyebiliyorum. Annem yardım etmese de, Ayakkabımı bağlıyorum. Öğretmenim ben büyüdüm. Telefona bakıyorum. Babam zile bastığında, Kapıyı ben açıyorum.

Öğretmenim ben büyüdüm. Sofrayı kurabiliyorum. Annem yardım isteyince, Bazen toz da alıyorum. Öğretmenim ben büyüdüm. Tek başıma uyuyorum. Sabahları uyanınca, Yatağımı topluyorum. Öğretmenim ben büyüdüm. Sen de öyle söylüyorsun. Mutlu olmam için bana,

Sorumluluk veriyorsun.

“Ülkü Duysak” a ait sorumluluk konusunu içeren “

Ben Büyüdüm

” isimli şiir ay boyunca belli aralıklarla tekrarlanarak çocukların şiiri anlamalarına ve öğrenmelerine yardımcı olunmuştur.

Sorumluluk konusuyla ilgili evde çocukların üstlenebileceği sorumlulukları içeren bir bülten hazırlanmış ve velilere gönderilmiştir.

 Özlem KARAKAŞ

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.