Cimri Zıt Anlamlısı, Cimrinin Zıt Anlamlısı, Cimri Zıt Anlamlısı nedir, Cimri kelimesinin Zıt Anlamlısı, Cimri sözcüğünün Zıt Anlamlısı

Cimri Zıt Anlamlısı Nedir? (Cimrinin Zıt Anlamlısı)

Anlam olarak birbirlerinin tersi olan sözcükler zıt anlamlı kelimeler denir. Türkçemizde her kelimenin zıt anlamlısı olmasa da özellikle ilkokulda bulunan öğrencilerin kendilerini daha iyi şekilde ifade edebilmeleri ve Türkçemizi iyi konuşabilmeleri için zıt anlamlı kelimelere hakim olmaları gerekmektedir. Öğrencilerimizin en çok aradığı başlıklardan olan “Cimri eş anlamlısı nedir?” sorusunun cevabını ve örnek cümleleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cimri kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Cömert, bonkör, eli açık.

Türk Dil Kurumunun sözlüğünde “Cimri” kelimesinin anlamı “Elindeki parayı harcamaya kıyamayan” olarak ifade bulmuştur. “Cömert“in anlamı ise “Para ve malını esirgemeden veren” şeklinde geçmektedir. Bu anlamlar düşünüldüğünde parayı harcamaya kıyamayan ve parasını esirgemeden harcayan sözcükler zıt anlamlıdır.

Cimri Zıt Anlamlısı Örnekleri

Cimrilikten kendine bir kıyafet bile almıyordu.

Kimsesizlere yardım eden cömert biri olarak tanınıyordu.

Yoksullara karşı eli açık davranıyordu.

Elinden gelen her iyiliği yapar, cömerttir, ikramı çok sever.

Başkalarına karşı hep cömert davranırken kendine gelince bayağı cimri kesiliyordu.

Zıt anlamlı kelimeler hakkında daha detaylı bilgi ve bu kelimelerin tam listesi için “Zıt anlamlı kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.