Coşku ve Heyecana Bağlı (Lirik) Anlatım

İnsanlar düşüncelerini, hislerini ve bilgilerini çeşitli yollarla karşıdaki insanlara aktarmaya çalışır. İnsanların düşüncelerini ve hislerini çeşitli yollarla aktarma isteğinden de sanatlar doğmuştur. Duyguların sözle aktarılması sırasında genellikle Coşku ve Heyecana Bağlı anlatımdan yararlanılır.

Daha çok şiirlerde kullanılan bu anlatım türünde mutluluk,üzüntü, sevinç ve heyecanlar dile getirilir. Şiirlerin yanı sıra romanlarda, hikayelerde, masallarda, tiyatroda ve mesnevilerde coşku ve heyecana bağlı yani lirik anlatımdan yararlanıldığına rastlanabilir. Ancak duygusal yönün en çok öne çıkabildiği tür şiirdir.

Coşku ve Heyecana Bağlı Anlatımın Özellikleri

1. Daha çok şiirlerde kullanılan bir anlatım türüdür.

2. Coşku ve heyecana bağlı anlatımlarda dil gerçek anlamının dışında kullanılır. Kelimeler yan ve mecaz anlamda kullanılır. Bunun yanı sıra imgesel bir anlatım da kullanılır. Dildeki bu özelliklerden dolayı coşku ve heyecana bağlı anlatımla oluşturulmuş metinleri herkesin farklı yorumlaması normaldir.

3. Coşku ve heyecana bağlı anlatımlarda az sözle çok şey anlatılmaya çalışılır. Söylenmek istenenler en etkili bir şekilde aktarılır. 

4. Coşku ve heyecana bağlı anlatımlarda dil heyecana bağlı ve şiirsel işlevde kullanılır.

5. Okuyanları heyecanlandırmak, duygulandırmak ve coşturmak amacıyla yazılır.

6. Söz sanatlarından ve çağrışım gücü yüksek kelimelerden fazlasıyla yararlanılır.

Ayrıca Bkz – > Anlatım Türleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.