Düşsel (Fantastik) Anlatım

İnsan gerçekliğinin dışında doğaüstü olayların, gerçekliğin dışında tamamen hayal yoluyla oluşturulan olayların anlatıldığı anlatım türüdür. Bu anlatımda özel bir kurmaca dünya tasvir edilir. Böylelikle konu zenginliği sağlanmış olur.

Düşsel anlatım çok eskiden beri destan, fabl ve masallarda gerçekliğin dışına çıkılarak kullanılmıştır. Özellikle fablda hayvanların düşünmesi, konuşması, birtakım olayların ortalarında kalmaları ancak ki düşsel bir anlatımla okuyucuya aktarılabilirdi.

Fantastik anlatımlarda olayların gerçekliğin dışına çıkmasının yanı sıra kişilerde gerçek dışı olabilir. Özellikle destanlarda ve mitlerde görülen olağanüstü olay ve kişiler bu anlatım türü altında değerlendirilebilir. Aynı şekilde bu metinlerde anlatılan birtakım olaylarda da zamanın ötesinde bir anlatım tercih edilebilir. Özellikle gerçekliğin dışına çıkılarak kişilerin çok uzun yaşadıkları anlatılabilir.

Düşsel Anlatımın Özellikleri

1. Bu tür anlatımlarda olaylar gerçekliğin dışında olağanüstü ve doğaüstü bir şekilde anlatılır.

2. Yine aynı şekilde kişilerin de gerçekliğin dışında tasvir edildiği görülür. Gerçek hayatta rastlamamızın mümkün olmadığı şekillerde ya da güçlerde insanlar anlatılır.

3. Mekanlar da anlatıcının zihninde hayal gücünü kullanarak tasarladığı şekilde anlatılır. Günlük yaşamımızda bu tür mekanlara rastlamamız mümkün değildir.

4. Bu tür metinlerde kurgusallık ön plandadır.

5. Bu tür metinlerde olağanüstü bir abartı söz konusudur.

6. Bu anlatımda insan dışındaki cansız varlıklar ya da canlılar insan niteliklerine sahip bir şekilde kişileştirilebilir.

7. Düşsel anlatımla oluşturulan metinler tamamen hayal ürünüdür.

Düşsel Anlatımın Kullanıldığı Metinler

Günümüzde tüm dünya tarafından bilinen ve postmodern romanlar olan;Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Alacakaranlık, Hobbit’lerde Düşsel – Fantastik anlatım türüne örnek olarak gösterilebilir. Yine aynı şekilde Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk mesnevisi da bu anlatım türüne örnek olarak gösterilebilir.

Roman

Hikaye

Fabl

Masal

Destan

Düşsel Anlatım Sınav Soruları?

1. Fantastik anlatım nedir?

2. Kullanıldığı metin türleri nelerdir?

3. Özellikleri nelerdir?

Ayrıca Bkz – > Anlatım Türleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.