Fakir eş anlamlısı, Fakir eş anlamlısı nedir, Fakirin eş anlamlısı, Fakir kelimesinin eş anlamlısı, Fakir sözcüğünün eş anlamlısı

Fakirin Eş Anlamlısı Nedir? (Fakir Eş Anlamlısı)

Anlamları aynı olsa da yazılışları ve okunuşları farklı olan sözcüklere anlamdaş ya da eş anlamlı sözcükler denilmektedir. Türkçemizi doğru konuşabilmek ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek için son derece önemli olan anlamdaş kelimelerle ilgili öğrencilerin sıklıkla aradığı konuların başında “Fakir eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda hem bu sözcüğün anlamdaşı olan kelimeleri görecek hem de bunları cümleler içinde örnek kullanımlarını bulabileceksiniz.

Fakir eş anlamlısı ⇒ Yoksul ve Fukara

Yukarıda da gördüğümüz gibi bu sözcüğün iki farklı anlamdaş sözcüğü bulunmaktadır. Türk Dil Kurumunun sözlüğünde bu sözcüklerin anlamı “Geçimini güçlükle sağlayan” şeklinde ifade edilmiştir. Türkçede bu anlamı karşılayan “Yoksul” sözcüğüne rağmen Arapçadan aynı manaya gelen “Fakir“in alınması; aynı anlama gelen birden fazla sözcüğün varlığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca “Fukara” da “Fakir“den türetilmiş bir kelimedir.

Eş anlamlı kelimelerin yazılışları farklı da olsa anlamlarının aynı olduğunu söylemiştik. Bu durumda cümle içinde bu sözcüklerin birbirinin yerine kullanılması herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmamaktadır. Bu durumu aşağıda yer alan örnekler üzerinden daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Fakir Eş Anlamlısı Örnekleri

Yoksulların en büyük sıkıntılarından biri de sağlıklı beslenememeleridir.
Fakirlerin en büyük sıkıntılarından biri de sağlıklı beslenememeleridir.

Bu dünyanın yükünü fakir toplumlar çeker.
Bu dünyanın yükünü yoksul toplumlar çeker.

Özcan, fakirlikten kendine bir ayakkabı bile alamıyor.
Özcan, fukaralıktan kendine bir ayakkabı bile alamıyor.

Artık fakirlikten bıktığını söyleyip duruyordu.
Artık yoksulluktan bıktığını söyleyip duruyordu.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha fazla bilgiye ve anlamdaş kelimelerin alfabetik olarak sıralanmış listesine “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.