Her Şey mi Herşey mi? Her Şey Nasıl Yazılır?

Dilimizde sıklıkla kullandığımız ama bir o kadar da yazımı konusunda hatalar yaptığımız sözcüklerin başında belki de “Her şey” gelmektedir. Bugün gerek sosyal medya paylaşımlarında gerekse internette yer alan metinlerde bu sıfat tamlamasıyla ilgili ne denli yazım yanlışları yapıldığı hemen göze çarpmaktadır.

Peki neden “Her şey” söz öbeğini doğru yazamıyoruz? Özellikle “Şey” sözcüğünün bizlere pek anlam ifade etmediğini düşündüğümüzden bu sözcüğün geçtiği her söz öbeğini bitişik yazma eğilimi göstermekteyiz. Ancak “Şey” sözcüğünü bitişik yazmak her zaman bizi yazım yanlışına götürmektedir.

“Her Şey” Ayrı mı Yazılır?

Şey” sözcüğünü birçok sözcükle beraber kullandığımızdan bu konudaki hatayı çoğu zaman yapmaktayız. Bu sözcükle ilgili kuralları ezberlemek yerine şu mantığı özümsemek daha mantıklı olacaktır: “Şey” Arapça kökenli bir kelime olmakla beraber Türk Dil Kurumuna göre “Eşya, madde, nesne” anlamlarına gelmektedir. Eşya, madde gibi sözcükleri “Her” kelimesiyle (Hermadde, hernesne) bitişik halde yazmamız nasıl gözüme batıyor ve bizi rahatsız ediyorsa “Herşey” şeklindeki yazım da aynı şekilde gözü rahatsız eden bir kullanımdır. Yine aynı şekilde “Şey“, başlı başına bir sözcük olduğundan “Her” sıfatıyla birlikte kullanıldığında “Her ülke, her öğrenci, her ev” örneklerindeki gibi ayrı yazılmalıdır.

“Her Şey”in Doğru Yazımı

* “Şey” sözcüğü her zaman ayrı yazılır.

Doğru= Her şey

Yanlış= Herşey

Okulu bitirdiğimde her şeyin yoluna gireceğini düşünmüştüm.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.