olay ve durum hikayesi arasındaki farklar, durum hikayesinin olay hikayesinden farkları, 9 edebiyat olay ve durum hikayesi, olay hikayesi ve durum hikayesi arasındaki farklar

Olay Hikayesi ve Durum Hikayesi Farkları

Bugün anlatmaya bağlı metinler içerisinde tür olarak önemli bir yerde bulunan “Hikaye” türünün iki farklı biçimi karşımıza çıkmaktadır. Hikaye türünün gelişimi içinde farklı tarzlarda ve anlayışlarda yazılan bu hikayeler uzun bir süredir birçok kişi tarafından benimsenmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Birbirinden keskin olarak ayrılıkları bulunan  “Olay Hikayesi ve Durum Hikayesi” arasındaki belirgin farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

OLAY HİKAYESİ

Adından da anlaşılacağı gibi olay merkezli ilerleyip serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden oluşan hikayelerdir. Bu tarzdaki hikayelerde olaylar ön plana çıkarılır ve hikaye bitimine kadar heyecan ile merak duygusu en üst düzeyde tutulur.  Olay örgüsü, kişi, zaman ve mekan çerçevesine uygun olarak ilerler.

DURUM HİKAYESİ

Günlük yaşamdan herhangi bir durumun kesit olarak alınıp okuyucuya aktarıldığı hikayelerdir. Hikaye planı serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden oluşmaz. Hikaye bittiğinde aslında her şey bitmemiş olacağından geri kalan kısım okuyucunun hayal gücüne bırakılır. Heyecan ve merak duygusundan çok okuyucuda herhangi bir duygu oluşturmayı amaçlar.

Olay ve Durum Hikayesi Arasındaki Farklar

Olay hikayelerinde merkezde bir olay varken durum hikayelerinde hayatın herhangi bir bölümünden alınmış bir durum, kesit okuyucuya aktarılır.

→ Olay hikayelerinde anlatım boyunca okuyucuda bir merak ve heyecan duygusu oluşturulmak istenirken durum hikayelerinde daha çok bir duygu oluşturulmak amaçlanır.

→ Olay hikayelerinde “Serim, düğüm ve çözüm” bölümleri bulunurken durum hikayelerinde bu bölümler yoktur.

→ Olay öyküleri belirli bir sonla biterken durumda son okuyucunun hayal gücüne bırakılır.

→ Olay hikayelerinde okuyucu olanı olduğu gibi okur, kendi düşüncesini katmaz fakat durum hikayelerinde okuyucu hikaye sonunda kendi düşüncesini de özellikle katar.

→ Olay hikayelerinde mekanların kişi üzerindeki etkileri üzerinde durulurken durum hikayelerinde mekan önemsenmez.

→ Klasik hikayede olaylar gözlem yoluyla nesnel bir şekilde anlatılırken durum hikayelerinde kişisel duygular ve yorumlar ön plana çıkarılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
PDF / Slayt
9.Sınıf Ders Notları
Hikaye Nedir?
Olay Hikayesi
Durum Hikayesi
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.