Tümce eş anlamlısı, Tümce eş anlamlısı nedir, Tümcenin eş anlamlısı, Tümce kelimesinin eş anlamlısı, Tümce sözcüğünün eş anlamlısı

Tümce Eş Anlamlısı Nedir? (Tümcenin Eş Anlamlısı)

Yazılışları ve okunuşları farklı olsa da anlamları aynı olan sözcüklere anlamdaş ya da eş anlamlı kelimeler denilmektedir. Eş anlamlı sözcükler; dilimizi iyi konuşmak ve öğrencilerin kendilerini en doğru şekilde ifade edebilmeleri açısından son derece önemli bir konudur. Bu nedenle özellikle Türkçe derslerinin en önemli konusunu oluşturan anlamdaş sözcükler içinde sıklıkla aranan başlıklardan birisi de “Tümce eş anlamlısı nedir?” sorusu olmaktadır. Bu yazımızda hem bu sorunun cevabını ayrıntılı bir şekilde bulabilecek hem de örnek cümleler ile daha da derinlemesine görme şansınız olacak.

Tümce kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük ⇒ Cümle

NOT ⇒ Türk Dil Kurumunun sözlüğünde yer bulan ifadeye göre bu sözcüğün anlamı “Bir yargı bildiren, bir durumu ifade eden genelde çekimli fiille kurulan söz dizisi”dir. Bu anlamı karşılayan sözcüklerden “Cümle” Arapçadan dilimize transfer edilmiştir ancak “Tümce” sözcüğünün kökeni Türkçedir.

NOT 2 ⇒ Yukarıda da belirttiğimiz gibi anlamdaş sözcüklerin yazılışları farklı olsa da anlamları aynıdır. Bu nedenle bu sözcükleri bir cümle içinde birbirlerinin yerine kullanmak herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmayacaktır. Bu durumu aşağıda yer alan örneklerde detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.cümle eş anlamlısı, tümce eş anlamlısı, cümlenin eş anlamlısı nedir, tümcenin eş anlamlısı nedir

Tümce Eş Anlamlısı Örnekleri

Zarf konusunu işlerken öğretmen tahtaya onlarca örnek cümle yazdı.
Zarf konusunu işlerken öğretmen tahtaya onlarca örnek tümce yazdı.

Tercüman bile bu kadar uzun bir cümleyi anlamakta zorlandı.
Tercüman bile bu kadar uzun bir tümceyi anlamakta zorlandı.

Öğretmenimiz ödev olarak bizden yirmi cümle yazmamızı istedi.
Öğretmenimiz ödev olarak bizden yirmi tümce yazmamızı istedi.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha fazla bilgiye ve anlamdaş kelimelerin listesine ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.