Tutunamayanlar Romanı ve Oğuz Atay – Tutunamayanlar romanının özeti ve yorumu

Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın 1970 yılında yazdığı ve aynı yıl TRT roman ödülünü kazandığı romandır. Tutunamayanlar romanı Türk edebiyatındaki ilk ve önemli Post modern romanlardan biridir. Çevrenizde sık sık bu kitabın ismini duyabilirsiniz.

Çoğu insanın yoğun bir ilgisi vardır tutunamayanlar romanına. Bu kitap okunması güç olan ve sabır gerektiren bir romandır. Bu kitap için insanların üçe ayrıldığı sözü de çok sık olarak kullanılır:

1) Tutunamayanlar romanını okuyanlar.

2) Tutunamayanlar romanını bitiremeyenler.

3) Tutunamayanlar kitabını okumayanlar. Tutunamayanlar Kitap Kapağı

Tutunamayanlar Kitap Kapağı

Bu sınıflandırmanın insanlar tarafından sıkça kullanılması bile bu kitabın bizim için ne kadar önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Genel yapısıyla Tutunamayanlar romanı normalin ve alışılmışın dışında bir romandır. Belli bir olay basit bir şekilde anlatılmaz. Ruhsal çözümlemelerin ve tahlillerin yoğun olarak yer tuttuğu bir romandır. Bu da romanın kolayca anlaşılmasını ve okunmasını zorlaştırıyor. Bu kitabı okumanın zorluğu yanında verdiği tat ve zevkte bir o kadar fazladır. Yıllarca aklınızdan çıkmayacak ve tekrar okunma isteği yaratacak bir romandır.
Tutunamayanlar kitabı Turgut Özben’in intihar ettiği söylenen Selim Işık’ın hayatını çözmeye ve onu anlamaya çalışması etrafında oluşmaktadır. Turgut Selim’in arkadaşlarıyla tanıştıkça Selim’in bir farklı yönünü de öğrenmiş olacak. Bu şekilde arkadaşı Selim’in kişiliğini tüm yönleriyle tanımış olacak Turgut Özben. Turgut Özben, Selim Işık’ın annesine sık sık ziyaret eder ve ziyaretlerde Selim Işık’ın odasını, kitaplarını ve notlarını inceleme fırsatı bulur. Bu şekilde arkadaşı hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olur. Daha sonra Selim’in kız arkadaşı Günseli ile tanışır ve ondan Selim hakkında birçok bilgi edinir. Edindiği bilgilerden sonra Selim’in farklı biri olduğunu ve bu yüzden onun tutunamayan biri olduğunu anlar. Ancak tüm bu araştırmaları yaparken Turgut Özben aslında kendisinin de tutunamayan biri olduğunu fark eder. Ve bir gün trende karşılaştığı bir yolcuya bu hayat hikayesini yazılı olarak verdikten sonra ortalıktan kaybolur ve bir daha ortaya çıkmaz. 

Tutunamayanlar adlı romanda dikkat çeken bir farklı unsur ise Turgut Özben’in Olric adlı hayali bir arkadaşının olmasıdır. Gerçekte Olriç diye biri yoktur ancak Turgut’un hayalinde böyle biri vardır ve ona arkadaşlık eder, dertlerini paylaşır ve ona yardımcı olur. Olric aslında Turgut Özben’in bir iç konuşmasıdır da. Olric bazen Turgut Özben’in düşüncesinin tam tersini savunmuş, bazen onun düşüncesini desteklemiş, bazen onun doğru kararlar almasında yardımcı olmuş, bazen de Turgut Özben’in bazı konularda cesaret kazanmasında önemli rol oynamıştır. Tutunamayanlar romanında Olric Turgut Özben için kitabın tamamında efendimiz diye bahseder ve ona efendimiz diye hitap eder. Siz de bu romanı okurken Olric’ten etkilenecek ve onu çok seveceksiniz. Öyle ki sizinde içinizde bir Olric doğacaktır. Bu romanın en çok sevilen yönlerinden biridir Olric. Olric’in sözleri çok sevilen ve her yerde karşınıza çıkacak kadar değerledir. Öyleki günümüzde internette ve özellikle facebook’ta sık sık Olric’ten bahsedildiğini ve Olric’in sözlerinin paylaşıldığını görebiliyoruz. Olric’in adına facebook’ta gruplar ve sayfalarda kurulmuştur. Hatta Olric ismini ve sözlerini sanal alemde ve sosyal paylaşım sitelerinde sıkça duyan arkadaşlarda bu konuda meraklarını gidermek için bizlere sorular sormaktadırlar. Sadece Olric hakkında söylediklerimiz, onun ne kadar çok sevildiğini ve tutulduğunu belirtmemiz bile aslında Tutunamayanlar romanının ne kadar önemli bir eser olduğunu bize gösterir. Kitap okumasını seven, yıllarca unutulmayacak ve kendini bir daha okutturacak bir kitap okumak isten herkese şiddetle tavsiye edilecek bir kitaptır Tutunamayanlar kitabı. Umarım Tutunamayanlar romanını okur ve anlattıklarımızın bir abartı olmadığı konusunda bize hak verirsiniz.

OĞUZ ATAY (1934-1977)

1934 Kastamonu doğumludur. 13 Aralık 1977 yılında daha 43 yaşında hayatını kaybetmiştir. 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1971 yılında Tutunamayanlar adlı romanı 2 cilt olarak basıldı. 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar adlı romanı yayımlandı. Yine 1973 yılında Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrolarında sahnelendi. 1975 yılında Prof. Dr Mustafa İnan’ın hayatını konu alan Bir Bilim Adamının Romanı adlı romanı yayımlandı.

3 yorum

  1. fenaa değil

  2. harika neden tutunamayanlar dizi olmuyor bence dizi olsa çok tutar

  3. oğuz atay tüm romanı okudum gerçekten güzel bence dizi olmalı yaaaaaaaaa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.