Ücretli öğretmenlik ve vekil öğretmenlik kalkıyor mu?

Geçen sene yazın tüm sözleşmeli öğretmenleri kadroya alarak sözleşmeli öğretmen ifadesini rafa kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı şimdide ücretli ve vekil öğretmenliği kaldırma planı üzerine çalışıyor. Eğer bunu gerçekleştirirlerse eğitimin kaliteli seviyeye çıkarılması daha da kolaylaşacak.

17 bin şubat atamasının yarısından fazlası ise doğu ve güneydoğu bölgesine yapılacak. ücretli ve vekil öğretmenliği kaldırabilmek için bakanlık kadrolu alımların sayısını arttıracak. Bunun ilk adımı da 17 bin şubat ataması oluşturuyor. Bundan sonra kadrolu alımların daha da artması bekleniyor. Çünkü uzmanlara göre ücretli ve vekil öğretmenliklerin kaldırılabilmesi için yoğun bir kadrolu atamaların yapılması gerekiyor. Eğer kaldırılan ücretli öğretmenlikten boşalan yerlere kadrolu bir atama yapılmazsa eğitimde bir yara oluşacağı kanısını taşıyor uzmanlar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada 2002 senesinden beri atadıkları kadrolu öğretmen sayısının 300 bini geçtiğini söyledi. Nicelik yönden artık fazla birsorunlarının kalmadıklarını bundan sonra eğitimde nitelik boyutunu ele alacaklarını ve konuda çalışmarın yapılacağını söyledi. Nitekim bakanlığın son bir sene de eğitime getirdiği yenilikler de eğitimde nitelik arttırma çalışmaları olarak göze çarpıyor. Bundan sonra eğitimin daha kaliteli olması için yürütülen ve şubat ayında faaliyete geçecek olan en büyük proje FATİH projesidir. Bu proje kapsamında tüm öğrencilere ve öğretmenlere tablet dağıtılacak, bütün sınıflar akıllı tahtalar ile donaltılarak teknolojiden sonuna kadar faydalanma yoluna gidilecek. Maliyetli bir proje olarak dikkat çeken bu proje sayesinde artık öğrencilere büyük maliyetler taşıyarak basılan ders kitapları yollanmayabilir. Bu sayede aslında FATİH projesi maliyetini çıkartabilir.

Bir yorum

  1. 2 yıllık çocuk gelişimi mezunlarıda ucretli çalışıor bunlara kadromu verecekler smdi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.