Anı eş anlamlısı, Anı eş anlamlısı nedir, Anı kelimesinin eş anlamlısı, Anı sözcüğünün eş anlamlısı, Anı eş anlamı, Anının eş anlamlısı

Anı Eş Anlamlısı Nedir? (Anının Eş Anlamlısı)

Yazılışları ve okunuşları çok farklı olsa da anlamları aynı olan sözcüklere anlamdaş ya da eş anlamlı kelimeler denilir. Özellikle ilkokul döneminde olan öğrencilerin gelişimleri açısından bu sözcüklere hakim olması gerekir. Çünkü eş anlamlı kelimeler hem dilimizi daha güzel konuşabilmek hem de kendimizi ien doğru şekilde ifade etmek için önemlidir. Bu konuda öğrencilerin en çok aradığı başlıklardan olan “Anı eş anlamlısı nedir?” sorusunun cevabını detaylı örneklerle bu yazımızda bulabileceksiniz.

Anı kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Hatıra

Türk Dil Kurumunun sözlüklerinde bu sözcüğün anlamı “Geçmişte yaşanmış çeşitli olaylardan belleğin sakladığı her türlü iz” şeklinde ifade bulmuştur. Bu anlamı karşılayan Türkçe “Anı” sözcüğüne rağmen dilimize Arapçadan transfer edilen ve aynı anlama gelen “Hatıra” kelimesiyle birlikte aynı anlama gelen iki kelime yani eş anlamlı kelimeler oluşmuştur.

Not ⇒ Bu iki sözcük her ne kadar farklı yazılsa da anlamları aynı olduğundan cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılmaları herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmayacaktır. Bu durumu daha detaylı olarak aşağıdaki örneklerde görebilirsiniz.

Anı Eş Anlamlısı Örnekleri

Hayatının en mutlu günleri anılarından silinmiyordu.
Hayatının en mutlu günleri hatıralarından silinmiyordu.

Her ne kadar basit bir görünüme sahip olsa da bu halının anısı büyüktü.
Her ne kadar basit bir görünüme sahip olsa da bu halının hatırası büyüktü.

Anılarımızda yaşatmaya devam edecektik onu.
Hatıralarımızda yaşatmaya devam edecektik onu.

Anlamdaş (Eş anlamlı) sözcükler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve en çok kullanılanları bir liste halinde görmek için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.