Cümle eş anlamlısı, Cümle eş anlamlısı nedir, Cümle eş anlamı, Cümlenin eş anlamlısı, Cümle kelimesinin eş anlamlısı, Cümle sözcüğünün eş anlamlısı

Cümle Eş Anlamlısı – Cümlenin Eş Anlamlısı Nedir?

Öğrencilerimizin sıklıkla sorduğu “Cümle eş anlamlısı nedir?” sorusunun cevabı ve kelimelerin cümle içinde örnek kullanımları aşağıda bulunmaktadır.

Cümle eş anlamlısı olan kelime “Tümce“dir. Bu sözcüğün Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer alan anlamı ise “Çekimli fiili olan ve yargı bildiren kelimeler dizisi” şeklindedir. Günlük yaşamımızda iletişim kurmak noktasında sıklıkla kullandığımız cümlenin bir de örnek kullanımlarını görelim:

cümle eş anlamlısı, tümce eş anlamlısı, cümlenin eş anlamlısı nedir, tümcenin eş anlamlısı nedir

Örnek

Öğretmenimiz tümceyi incelememiz için süre verdi.

Cümlenin oluşumunda çeşitli ögeler görev almaktadır.

Kelimeler tümcedeki bağlama göre çeşitli anlamlar kazanabilmektedir.

Yazarın öylesine uzun cümleleri vardı ki anlamakta zorlanıyordum.

Çevirmen o tümceyi çevirme konusunda kararsız kaldı. 

NOT: Anlamdaş sözcükler aynı anlama sahip olmaktadır. Dolayısıyla bu sözcüklerin tümce içerisinde birbirlerinin yerine kullanımlarında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Örneğin yukarda yer alan cümlelerde bu sözcüklerin ikisini de birbirinin yerine kullanabilirsiniz.

NOT 2: Anlamdaş sözcükler ancak yabancı dilden bir kelimenin transfer edilmesiyle oluşabilmektedir. Örneğin “Tümce” kelimesi Türkçe kökenliyken “Cümle” sözcüğü dilimize Arapçadan geçmiştir. Arapçadan gelen sözcük günümüzde halk arasında daha sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi iki kelimeyi birbirlerinin yerine kullanabiliriz.

Detaylı bilgiye ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” adlı yazımızı okuyabilirsiniz…

Eş anlamlı kelimelere hızlıca ulaşabilmek için Android sözlük uygulamamızı indirebilirsiniz:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.