Düşünce Eş Anlamlısı, Düşünce Eş Anlamlısı nedir, Düşünce Eş Anlamlısı nelerdir, Düşünce Eş Anlamı nedir, Düşünce kelimesinin Eş Anlamlısı, Düşünce sözcüğünün Eş Anlamlısı

Düşünce Eş Anlamlısı Nedir? (Düşüncenin Eş Anlamlısı)

Anlamları birbirinin aynısı olan fakat yazılışları ve okunuşları oldukça farklı olsan sözcüklere anlamdaş (eş anlamlı) kelimeler denir. Eş anlamlı kelimeler hem dilimizi doğru konuşabilmek hem de kendimizi en doğru ifade edebilmek için önemli unsurlardan birisidir. Bu nedenle öğrencilerimizin gelişim dönemlerine denk gelen sınıflarda bu kazanımlar oldukça önem arz eder. Öğrencilerimiz en çok aradığı başlıklardan biri de “Düşünce eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda hem bu sorunun cevabını bulacak hem de detaylı bilgi-örneklerle konuya daha derinden bakabileceksiniz.

Düşünce kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Fikir, ide, idea, mütalaa.

NOT ⇒ Düşünce sözcüğünün Türk Dil Kurumuna ait sözlükte anlamı “Uzay ve zamanın ötesinde, öznenin dışında, kendiliğinden var olan, duyularla değil, yalnızca ruhen algılanabilen asıl gerçeklik” şeklinde ifade bulmuştur. “Düşünce” kelimesi Türkçe kökenli olsa da “Fikir” kelimesi Arapçaya aittir ve oradan dilimize transfer edilmiştir. Bu durum aynı anlama gelen fakat yazılışları farklı olan birden fazla sözcüğün varlığını ortaya çıkarmıştır.

NOT 2 ⇒ Yukarıda yer alan eş anlamlı kelimelerin yazılışları oldukça farklı olsa da anlamları aynı olduğunda cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Bu durum herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmayacaktır. Bu maddede ifade ettiğimiz durumu aşağıdaki örnekler üzerinden daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Düşünce Eş Anlamlısı Örnekleri

Atatürk yaptıklarının yanında gerçek bir düşünce adamıydı.
Atatürk yaptıklarının yanında gerçek bir fikir adamıydı.

Bu sorunların üstesinden gelebilmek için oturmuş yeni fikirler üretmeye çalışıyorduk.
Bu sorunların üstesinden gelebilmek için oturmuş yeni düşünceler üretmeye çalışıyorduk.

Bir karara varmadan önce uzun bir düşünme aşamasından geçiyordu.
Bir karara varmadan önce uzun bir mütalaa aşamasından geçiyordu.

Bu şarkı hakkında pek olumlu düşüncelere sahip değildik.
Bu şarkı hakkında pek olumlu fikirlere sahip değildik.

Eş anlamlı sözcükler hakkında daha fazla bilgiye ve anlamdaş (eş anlamlı) kelimelerin tam listesine ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.