Kalp eş anlamlısı, Kalp eş anlamlısı nedir, Kalbin eş anlamlısı, Kalp kelimesinin eş anlamlısı, Kalp sözcüğünün eş anlamlısı, Kalp anlamdaşı

Kalp Eş Anlamlısı Nedir? (Kalbin Eş Anlamlısı)

Yazılışları ve okunuşları farklı olsa da manaları aynı olan kelimelere anlamdaş ya da eş anlamlı sözcükler denilmektedir. Türkçeyi daha iyi konuşabilmek ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek için anlamdaş sözcüklere hakim olmamız büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle çocuklarımızın eğitiminde önemli olan eş anlamlı kelimeler içinde en çok aranan ise “Kalp eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda hem bu sözcüğün anlamdaşını hem de örnek cümleler içinde kullanımını vereceğiz.

Kalp kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Yürek

Türk Dil Kurumunun (TDK) sözlüğünde bu kelimeler “Vücuttaki kanların çeşitli organlara dağıtan bir yaşamsal organ” şeklinde anlamlandırılmıştır. Türkçede bu anlamı üzerine alan “Yürek” sözcüğüne rağmen Arapçadan “Kalp” kelimesi dilimize transfer edilmiştir. Bu durum aynı anlama gelen fakat yazılışları farklı olan iki sözcüğün varlığını ortaya çıkarmıştır. Böylelikle anlamdaş sözcükler oluşmuştur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sözcüklerin okunuşu farklı da olsa anlamları aynıdır. Bu nedenle bu iki sözcüğü cümle içinde birbirlerinin yerine kullanmak herhangi bir anlam bozukluğuna (anlatım bozukluğu) yol açmayacaktır. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Kalp Eş Anlamlısı Örnekleri

Bu kadar kötü bir haberi kalbi kaldıramadı.
Bu kadar kötü bir haberi yüreği kaldıramadı.

Kalpsiz insanlardan her türlü zararı göreceğini böylelikle öğrenecekti.
Yüreksiz insanlardan her türlü zararı göreceğini böylelikle öğrenecekti.

Karşımıza hep kalbi temiz olanların çıkması dileğiyle…
Karşımıza hep yüreği temiz olanların çıkması dileğiyle…

NOT ⇒Kalp” sözcüğünün mecaz anlamdaki anlamdaşları ise “Sevgi ve Gönül” kelimeleridir.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha ayrıntılı bilgiye ve anlamdaş kelimelerin tüm listesine ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.