Lider Eş Anlamlısı, Liderin eş anlamlısı, Lider kelimesinin eş anlamlısı, Lider sözcüğünün eş anlamlısı, Lider eş anlamı nedir, Liderin anlamdaşı

Lider Eş Anlamlısı

Yazılışları ve okunuşları çok farklı olsa da aynı manaları karşılayan sözcüklere eş anlamlı kelimeler denilmektedir. Dilimize hakim olmak böylelikle bireyin kendisini en doğru ve şekilde ifade etmesinin önemli koşullarından anlamdaş sözcükler çocuklarımızın gelişimi için oldukça önemlidir. Bu yazımızda öğrencilerin sıklıkla aradığı ve dilimizde oldukça yaygın olan “Lider Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?” sorusunun cevabını cümleler içinde örnek kullanımlarıyla bulabileceksiniz.

Lider Eş Anlamlısı ⇒ Önder, Şef 

Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Lider” kelimesinin anlamı “Bir partinin, kuruluşun ya da bir hareketin en üst düzeydeki yöneticisi olan kimse” şeklinde geçmektedir. Bu sözcük dilimize Fransızcadan geçmekle birlikte anlamdaşı olan “Önder” kelimesi ise Türkçe kökenlidir. Dolayısıyla Türkçemizde yer alan bu kelimeye rağmen Fransızcadan aynı anlamdaki sözcüğün dilimize transfer edilmesiyle eş anlamlı kelime varlığı ortaya çıkmıştır.

Not ⇒ Bu iki kelimenin yazılışı ve okunuşu birbirinden oldukça farklı olsa da aynı anlama geldiklerinden cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabileceğini unutmayın. Cümle içinde birbirinin yerine kullanmanız herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmayacaktır. Bu durumu aşağıdaki örneklerde inceleyebilirsiniz.

Lider Eş Anlamlısı Örnekleri

Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinin tartışmasız en önemli lideridir.
Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinin tartışmasız en önemli önderidir.

Futbol takımı kaptanının liderliğinde başarıdan başarıya koşuyordu.
Futbol takımı kaptanının önderliğinde başarıdan başarıya koşuyordu.

Kendisi kabul etmese de bu hareketin lideri olarak kabul görüyordu.
Kendisi kabul etmese de bu hareketin önderi olarak kabul görüyordu.
Kendisi kabul etmese de bu hareketin şefi olarak kabul görüyordu.

Atatürk’ün önderliğinde ülkemiz kısa sürede çok iyi yerlere gelmişti.
Atatürk’ün liderliğinde ülkemiz kısa sürede çok iyi yerlere gelmişti.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha fazla bilgiye ve Türkçemizde sıklıkla kullandığımız en bilindik anlamdaş sözcüklerin tam listesi için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.