Nehir eş anlamlısı, Nehir eş anlamlısı nedir, Nehir kelimesinin eş anlamlısı, Nehir sözcüğünün eş anlamlısı

Nehir Eş Anlamlısı Nedir? (Nehrin Eş Anlamlısı)

Yazılışları farklı olsa da anlamları aynı olan sözcüklere eş anlamlı ya da anlamdaş sözcükler denilmektedir. Bu sözcükler dilimizi doğru şekilde kullanabilmek ve kendimizi en anlaşılır şekilde ifade edebilmek için son derece önem arz eder. Bu nedenle Türkçe derslerinde öğrencilerin eş anlamlı kelimeleri kavramaları ve günlük yaşamlarında kullanmaları gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Öğrencilerin en çok aradığı başlıkların başında gelen “Nehir eş anlamlısı nedir?” sorusunun cevabını ve fayda sağlaması için cümle içinde kullanımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Nehir kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Irmak

Türk Dil Kurumunun sözlüklerinde yer alan açıklamaya göre bu sözcük “Çoğunlukla denize dökülen, özellikle genişliği ve taşıdığı su niceliği bakımından en büyük akarsu” şeklinde anlamlandırılmıştır. Türkçe olan “Irmak” sözcüğüne rağmen Arapça “Nehir” sözcüğü transfer edilip dilimizde kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle yazılışları farklı olsa da anlamları tamamen aynı olan iki sözcüğün varlığı ortaya çıkmıştır.

Not ⇒ Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu iki sözcüğün anlamları da aynıdır. Bu nedenle cümle içinde bu iki sözcükten birini diğerinin yerine kullanabilirsiniz. Bu durum herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmaz. Aşağıda yer alan örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Nehir Eş Anlamlısı Örnekler

Nehirler enerji kaynağı olarak da kullanılabilmektedir.
Irmaklar enerji kaynağı olarak da kullanılabilmektedir.

Oldukça uzun olan nehir, bölgenin adeta yaşam kaynağıydı.
Oldukça uzun olan ırmak, bölgenin adeta yaşam kaynağıydı.

Şehrin trafik sorunu ancak nehir üzerinden ulaşımı arttırmakla mümkün olabilir.
Şehrin trafik sorunu ancak ırmak üzerinden ulaşımı arttırmakla mümkün olabilir.

Bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmak ve eş anlamlı sözcüklerin tüm listesine ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.