Niçin Yazıyoruz? Nasıl Yazmalıyız?

İnsanoğlunun diğer canlılardan ayrılan en önemli özelliği düşünebilmesi ve bu düşüncelerini başka insanlara aktarabilmesidir. İletişimin geçmişi de en az insanlık kadar eskidir.

Çok eski zamanlardan beridir insanlar düşünceleri bir şekilde başka insanlara aktarmaya çalışmıştır. Bugün daha yeni keşfedilebilen çok eski yerleşim birimleri incelendiğinde, insanların daha yazıyı kullanmadıkları dönemlerde bile mağara resimleriyle bir şeyleri aktarma ihtiyacı hissettiklerini görürüz. O dönemde insanları mağara resimleriyle bir şeyler anlatmaya iten sebep neyse bugün de insanları yazmaya sevk eden şey aynı şeydir. Peki niçin yazıyoruz ve nasıl yazmalıyız?

Niçin Yazıyoruz?

“Niçin yazıyoruz?” sorusuna belki de verilecek birçok cevap bulunabilir. Kimisi daha daha güzel bir dünya düşlediği için yazar, kimi içindekilerini paylaşmak için, kimi de “Söz uçar; yazı kalır” diyerek sözlerini ölümsüzleştirmek ister. Kimisi de Umberto Eco gibi “Hayatta kalmak için hikâyeler anlatmak gerek” diyerek yazmıştır.

Her yazarın yazma nedeni ve biçiminde farklılıklar bulunmaktadır. Çünkü her yazarın karakteri, dünya görüşü, ve bilgisi birbirinden farklıdır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi insanoğlu çok eski zamanlardan beri duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma ihtiyacı hissetmiştir. Her insan içinde yoğun bir duygu ve düşünce barındırır. Bunları başka insanlara aktarmanın bir yolu da yazmaktır. Aynı zamanda insan yazarak, yeni bir yaşam oluşturarak mutluluğa da ulaşabilmektedir. Nitekim ünlü yazarların yazma nedeniyle ilgili sözleri incelendiğinde bunu bir ihtiyaç, gereklilik ve yaşam tarzı olarak gördükleri söylenebilmektedir.

Nasıl Yazmalıyız?

İletişim kurmak ve iletişim kurmayı bilmek arasında kocaman bir fark vardır. Herkes başkalarıyla iletişim kurabilir ancak başkalarıyla sağlıklı ve etkili bir iletişim kurabilmek ayrı bir tecrübe ve bilgi gerektirir. Bu nedenle nasıl yazmalıyız sorusuna verilecek ilk cevap; etkili yazabilmektir olmalıdır. Bugüne kadar belki de yazılmış milyonlarca metin olduğu söylenebilir ancak bizim bildiğimiz ya da tarihin yıpratıcı yönüne meydan okumuş çok fazla eser olduğu da söylenemez. Etkili yazılabilmiş metinler varlığını zamana karşı koruyabilmektedir. Bu nedenle etkili yazmak ilk şartımız olmalıdır.

Bir metnin etkili olabilmesinin başka bir yolu ise o metnin hazırlık, planlama ve geliştirme aşamalarının sağlıklı yapılabilmesine bağlıdır. Yazı yazarken düşüncelerimizi olduğu gibi kağıda dökeriz. Kağıda dökülen ilk metin muhtemelen oldukça kusurlu olacaktır. Ancak daha sonradan yapılacak düzeltme ve geliştirme çalışmaları ortaya konulan metnin kalitesini arttıracaktır. Metin yazarken anlatım planına sadık kalmak, noktalama işaretlerini yerinde ve doğru kullanmak, dilin güzelliklerini yansıtabilmek de gereklidir.

Metin yazma süreci hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz

Metin Yazma Süreci

9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinin konu anlatımlarına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz…

9. Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Konuları

11 yorum

 1. Cok yararlandim saolun

 2. Çok Teşekkür ederim ödevime yardımcı oldunuz

 3. Harika bir yazı olmuş.

 4. Çok teşekkür ederiz.

 5. çok teşekkürler kurtardınız beni

 6. Valla baya baya iyi olmuş çok yararlandım teşekkürler

 7. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

 8. sağol admin sayende ödev yetiştirdim

 9. Çok sağ olun çok güzel bir yazı olmuş vallahi biz de bu dertten kurtardınız sağ ol un

 10. ne büyük tesafüp hepsi 23 58 bot kullandığınız için burdan almıycağım :))

 11. Muhtemelen sistemden kaynaklı tüm saatleri bu şekilde gösteriyor. Sizin yorumunuzu da onaylayacağım ve aynı saat çıkarsa belki ithamlarınızdan utanırsınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.