Paragraf kitap önerileri, paragraf testi soru bankası önerisi, paragraf en iyi kitaplar, en iyi paragraf kitabı, en iyi paragraf soru bankası, en güzel paragraf kitapları

Paragraf Kitap Önerileri

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin Türkçe dersi için en çok merak ettiği ve bizlere yönelttikleri konuların başında “Hangi paragraf kitabını almalıyım?” sorusu gelmektedir. Öğrenciler bu konuya özel önem gösteriyor çünkü YKS, ALES, KPSS gibi merkezi sınavlar için paragraf testi oldukça belirleyici olan bir alanı oluşturuyor. Paragraf bölümünde başarı göstermek sadece Türkçe testinde başarılı olmayı sağlamıyor aynı zamanda diğer derslere de dolaylı olarak olumlu etkide bulunuyor. Bu noktada “Paragraf kitap önerileri” oldukça büyük bir önem arz etmektedir ki bu yazımızda sizlere bu konuda katkı sunmayı umuyoruz

Paragraf Kitap Önerileri


Tavsiyeler bölümüne geçmeden önce birkaç şey ifade etmeliyiz ki kitap tavsiyesinde bulunmak öznellik içeren bir durumdur. Benim beğendiğim kitabı başkası beğenmez ya da başkalarının beğenerek çözdüğü kitabı bazı öğrenciler faydasız bulabilir. Bu nedenle “Şu kitap iyidir, şu kitabı mutlaka almalısınız” demek yerine öğrencilerin tarafından en çok yorumlanan, önerilen ve en çok satılan paragraf kitaplarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Aşağıda yer alan “Paragraf kitabı öneri listemizi” bu kriterlere göre sıraladığımızı hatırlatmak isteriz.

En İyi Paragraf Kitapları

*BONUS KİTAP* DENİZ HOCA PARAGRAF SORU BANKASI

Deniz Hoca tarafından hazırlanan fulleten “Paragraf Soru Bankası” sınavda hedefi zirvede olan öğrenciler için ÖSYM sınav formatında hazırlanmış bir kitap. Sınavda en çok karşımıza çıkan paragraf soru tiplerini bu kitapta bulacaksınız ve her paragraf başlığının öncesinde Deniz Hoca’nın gözünden paragraf taktikleri ve soru çözümlerini göreceksiniz. Kitaba ulaşmak için tıklayınız.

deniz hoca paragraf soru bankası, en iyi paragraf soru bankası, paragraf kitap önerisi, paragraf önerisi

1. Karekök

Birkaç kitap satış sitesinde paragraf kitaplarını çok satılanlara göre sıraladığımızda en üstlerde yer alan yayınevi “Karekök” oldu. İki sitede birinci sırada, üçüncü sitede ise ilk beşte yer aldığından listemizin zirvesinde yer almayı hak ettiğini düşündük. Ayrıca internette araştırma yaptığınızda göreceksiniz ki bizzat öğrenciler tarafından en çok önerilerin kitaplar arasında Karekök yer almaktadır. Kitabı incelediğimde en güzel yönünün barkod sistemiyle telefonunuza indirdiğiniz uygulama üzerinden istediğiniz sorunun videolu çözümüne ulaşmak olduğunu söyleyebiliriz.

2017 yılında ilk baskısı yapılan 195 sayfalık soru bankası olan kitabın internet üzerinden satış fiyatı ise 90 TL‘dir. Kitap hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak, örnek sayfaları görüntülemek için tıklayınız. 

2. Kronometre

Satış oranlarına göre sıralama yaptığımızda üst sıralarda yer alan ve bununla birlikte forumlarda öğrenciler tarafından en çok önerilen bir başka kitap ise Limit Yayınları’nın çıkarmış olduğu “Kronometre Paragraf Kitabı” oldu. Yeni nesil soru tarzlarıyla desteklenmesi, soru çözümlerinin yer aldığı barkodların yer almasıyla kitap incelemeye değer nitelikte. Hem bu özelliklere sahip olması hem de Türkçe testinde Limit’in oldukça olumlu yorum alması bu kitabı listemizin başına almamı sağladı.

320 sayfa olan ve internet satış fiyatının ortalama olarak 130 TL olduğu bu paragraf kitabı hakkında detaylı bilgiye ve örnek sayfalarına ulaşmak için tıklayınız. 

3. Palme YayıneviPalme Yayınevi, Palme paragraf kitabı, Palme paragraf soru bankası, Paragraf kitap önerileri, En iyi paragraf soru bankaları

Hem satış oranlarının yüksek olması hem de öğrenciler tarafından oldukça güzel yorumlar duyduğumuz Palme Yayınevi’nin çıkarmış olduğu “Anlam ve Paragraf” soru bankası zor seviyede çözülecek paragraf kitapları arasında yer almaktadır. Son yıllarda yeni öğretim programına göre güncellenmiş versiyonunun zor ama faydalı bir sorulardan oluştuğunu düşünüyoruz. Tüm konulardaki soruları bitirdikten sonra kitap sonunda yer alan denemeler kendinizi sınamak için de faydalı olabilir. Genel olarak öğrencilerimizle yaptığımız değerlendirmelerde kitaptaki soruları çözmede zorlandıklarını gördük. Diğer yayınevlerinin soru bankalarındaki soruların barkodlu bir şekilde çözüm videolarına ulaşmak mümkünken bu kitapta bu özelliği göremedik.

228 sayfadan oluşan bu paragraf kitabının internet üzerindeki ortalama satış fiyatı yaklaşık olarak 120 TL. Daha fazla bilgi ve yayınevinin sitesi için tıklayınız 

4. Fides YayınlarıParagraf, Paragraf kitabı, Paragraf kitapları, Paragraf kitap önerileri

Son yıllarda popüler olmaya başlayan, öğrenciler arasında ismini duymaya başladığımız ve bunun sonucu olarak en çok satanlar listesinde yer almaya “Fides ÖSYM 100 Paragraf” kitabını bizler de listemize aldık. ÖSYM formatında soru tarzı oluşturmuşlar ancak zorluk seviyesi biraz basit kalmış. Bu nedenle özellikle başlangıç seviyesinde mükemmel bir kitap olacağı şeklinde birçok yorum gördüğümüzü ifade etmek isteriz. Bu nedenle paragraf sorusu çözmeye yeni başlayanlar için orta zorlukta bir kitap olacaktır.

254 sayfa olan bu kitabın internet üzerinden ortalama satış fiyatı ise 180 TL‘dir. Daha fazla bilgi için tıklayınız 

5. Tonguç Akademi

Sanırım öğrenci olup da “Tonguç Akademi”yi duymayan yoktur aranızda. Özellikle Youtube’daki başarılarını kitap basımına taşıyan yayınevinin “Paragrafik” kitabı orta seviyedeki paragraf sorularıyla dikkat çekiyor. Fides gibi başlangıç seviyesi için uygun bir kitap olacağını düşünüyoruz. ÖSYM’nin son yıllardaki soru tiplerine odaklanmış olan kitapta yaklaşık olarak 600 soru bulunmaktadır. Sadece YKS için değil ÖSYM merkezli tüm sınavlar için paragraf testine bu kitapla hazırlık yapabilirsiniz.

272 sayfalık bu paragraf kitabın internet üzerindeki ortalama fiyatı 110 TL olmakla birlikte daha fazla bilgi için tıklayınız  

6. Paragrafın RitmiParagraf Kitabı, Paragraf kitap önerisi, paragraf kitap önerileri, en iyi paragraf kitabı, en iyi paragraf soru bankası

Almanızı önereceğimiz bir başka kitap ise Arı Yayıncılık bünyesinde çıkan “Paragrafın Ritmi”dir. Öğrenciler tarafından orta zorlukta olduğu yorumlarını aldığımız ve olumsuz yorumlara da pek rastlamadığımız bu kitabı orta seviyedeki öğrencilere tavsiye ederiz. Aynı zamanda kitap içinde yer alan çözüm önerileri ile paragraf çözerken püf noktalar hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Örneğin ilk sayfalarda paragraf sorusu çözerken dikkat etmeniz gerekenleri listeledikleri stratejik adımlara göz atmanızı tavsiye ederim. Bölüm testlerinden sonra, daha önce ÖSYM’de çıkmış soru örneğinin yer alması da kitabın olumlu taraflarından. Son olarak ifade etmeliyiz ki kitaptaki soruların çözümlerinin yer aldığı videolara karekod ile ulaşmanız mümkün.

Paragraf Kitabı, Paragraf kitap önerisi, paragraf kitap önerileri, en iyi paragraf kitabı, en iyi paragraf soru bankası

372 sayfadan oluşan Paragrafın Ritmi kitabını internette ortalama 85 TL fiyatla bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız. 

7. Analitik ParagrafParagraf, Paragraf kitap önerisi, Paragraf önerisi

Başlangıç seviyesinde olduğunu düşündüğümüz yayınlardan birisi de Merkez Yayınları’nın çıkarmış olduğu Analitik Paragraf soru bankası, öğrenciler tarafından beğenilen ancak sorularının genel anlamda basit olduğu yorumlarını aldığımız bir kitap. Bu nedenle özellikle başlangıç seviyesinde kitap arayan, paragraf çözmeye yeni başlayacak olan adaylara bu kitabı önerebiliriz.

Kitabın ilk sayfalarında yer alan konulara göre barkodlardan istediğiniz konunun ders anlatımlarına ulaşmanız mümkün. Bu özellik paragrafa yeni başlayan öğrenciler için avantaj olacaktır. Ayrıca kitap içinde daha önceki yıllarda çıkmış soruların da yer aldığını belirtelim.Paragraf, Paragraf kitap önerisi, Paragraf önerisi

Kitabın internetteki fiyatı ortalama olarak 100 TL‘dir. Yayınevinin sitesine ulaşıp daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

8. En İyi Paragraf Soru Bankası: Son 30 Yılda Çıkmış ÖSYM Soruları

Birçok yayınevinin kitaplarını alarak paragraf testine hazırlık yapabilirsiniz. Ancak piyasada bulamayacağınız paragraf alanında en iyi kaynak soru bankası, kesinlikle ÖSYM’nin son 20-30 yılında çıkmış paragraf sorularını içeren kitaplar olacaktır. Sadece üniversite giriş sınavlarında değil KPSS ve ALES gibi merkezi sınavlarda da çıkan paragraf sorularına da mutlaka göz atmalısınız. Yaptığımız incelemede ÖSYM’nin çıkmış paragraf sorularını içeren kitapların yayınevlerine ait kitaplara göre daha ucuz olduğunu gördük. Yani fiyat olarak da büyük bir avantajınız olacak.

NOT: Sizler de kaynak kitaplar hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

TYT Türkçe ve Paragraf Videoları (Deniz Hoca)

Aşağıda yer alan video ve oynatma listesinden sizlere özel hazırladığım TYT Türkçe ders videolarına sırasıyla ulaşabilir, sınava hazırlık çalışmalarımıza katılabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantılardan Deniz Hoca tarafından hazırlanmış olan “TYT Türkçe Notları PDF” dosyası ile slaytını indirebilir, öğrencileriniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Paragraf Çözme Taktikleri

TYT Türkçe Notları PDF
AYT Edebiyat Notları PDF

2 yorum

  1. Hocam çok yararlı olacağına eminim..

  2. Hocam sizin tavsiyeniz ile karekök kitabını aldım çok memnunum teşekkürler 😊

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.