Sınav Eş Anlamlısı, Sınav Eş Anlamlısı nedir, Sınav Kelimesinin Eş Anlamlısı, Sınav sözcüğünün Eş Anlamlısı

Sınav Eş Anlamlısı Nedir? (Sınavın Eş Anlamı)

Yazılışları farklı olsa da anlamları aynı olan kelimelerin varlığına eş anlamlı ya da anlamdaş sözcükler denir. Türkçemizi doğru ve etkili konuşmak için eş anlamlı kelimelere hakim olmamız gerektiği de bir gerçektir. Bu nedenle bu konuda araştırma yapan öğrencilerimizin en çok aradığı konuların başında “Sınav kelimesinin eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda “Sınavın eş anlamlısını” vereceğimiz gibi örnekler ve açıklamalar ile konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacağız.

Sınav eş anlamlısı olan kelime: İmtihan

Türk Dil Kurumuna ait sözlükte bu sözcüğün anlamı “Kişinin bilgi derecesini anlamak için yapılan test, yoklama” şeklinde ifade bulmuştur. Yine “Sınav” sözcüğünün eş anlamlısı olarak kullanılabilecek kelimeler sözlükte şu şekilde sıralanmıştır: İmtihan, yoklama, test.

Az önce de belirttiğimiz gibi anlamdaş sözcükler her ne kadar farklı yazılsa da anlamları aynı olan sözcüklerdir. Bu nedenle bu sözcükleri cümle içinde birbirlerinin yerine kullanmak herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmayacaktır. Örnek olarak aşağıdaki cümleleri inceleyebilirsiniz.

Sınav Eş Anlamlısı Örnekleri

Haftaya okulda tüm sınavların sonuçları açıklanacakmış.
Haftaya okulda tüm imtihanların sonuçları açıklanacakmış.

Bu sabah yapılan yoklama, hepimiz için kötü geçmişti.
Bu sabah yapılan sınav, hepimiz için kötü geçmişti.

Vatanımıza yeni gelmiş göçmenleri uzun süren eğitimlerden sonra sınava alıyorduk.
Vatanımıza yeni gelmiş göçmenleri uzun süren eğitimlerden sonra imtihana alıyorduk.

Başarısız olduğumuzdan öğretmen yeni bir sınav yapacağını söyledi.
Başarısız olduğumuzdan öğretmen yeni bir imtihan yapacağını söyledi.

 TDK’ye göre bu sözcüğün anlamı “Kişinin bilgi derecesini anlamak için yapılan test, yoklama” olduğunu belirtmiştik. Bu anlamı karşılayan Türkçe “Sınav” sözcüğüne rağmen Arapçadan dilimize transfer edilmiş olan “İmtihan” sözcüğüyle birlikte dilimizde aynı anlama gelen birden fazla kelimenin varlığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yukarıdaki anlamları karşılayan “Sınavİmtihan” sözcükleri anlamdaştır.

Eş anlam hakkında daha fazla bilgiye ve dilimizde en sık kullandığımız eş anlamlı kelimelerin tam listesi için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.