Sınıf eş anlamlısı, Sınıf eş anlamlısı nedir, Sınıf kelimesinin eş anlamlısı, Sınıf sözcüğünün eş anlamlısı, Sınıf eş anlamlısı örneği

Sınıf Eş Anlamlısı Nedir? (Sınıfın Eş Anlamlısı)

Anlamları aynı olmasına rağmen yazılışları farklı olan sözcüklere anlamdaş yani eş anlamlı sözcükler denilmektedir. Türkçemizi iyi konuşabilmemiz ve öğrencilerin kendilerini iyi ifade edebilmeleri için son derece önemli olan eş anlamlı kelimeler arasında öğrencilerin en çok aradığı “Sınıfın eş anlamlısı nedir?” sorusunun cevabını ve örneklerini şu şekilde verebiliriz:

Sınıf” kelimesinin eş anlamlısı “Derslik” sözcüğüdür.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde bu kelimenin manası “Öğrencilerin öğretmenleri eşliğinde ders işledikleri yer” şeklinde ifade edilmiştir. “Derslik” sözcüğünün yanında alternatif olarak bu kelimenin eş anlamlıları TDK’ye göre şunlardır: Oluşturulmuş kümeler, grup, bölüm, dershane.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eş anlamlı sözcüklerin yazılışları farklı olsa da anlamları aynı olduğundan bu sözcükler cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilmektedir. Bu durum cümle içinde herhangi bir anlatım bozukluğu gibi bir duruma yol açmamaktadır. Bu durumu aşağıdaki örnekler üzerinden detaylıca inceleyebilirsiniz.

Sınıf Eş Anlamlısı Örnekleri

Yukarıdaki sınıftan derslerde çok gürültü geliyordu.
Yukarıdaki derslikten derslerde çok gürültü geliyordu.

Mevcut sınıf sayımız bu kadar öğrenciyi almaya yeterli değildi.
Mevcut derslik sayımız bu kadar öğrenciyi almaya yeterli değildi.

Sınıfımızı her zaman temiz tutmaya özen gösteriyoruz.
Dersliğimizi her zaman temiz tutmaya özen gösteriyoruz.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi bu kelimenin anlamı “Öğrencilerin, bir öğretmen eşliğinde çeşitli araç-gereçlerden yararlanarak ders işledikleri yer” ifade edilmiştir. “Sınıf” sözcüğü Arapçadan dilimiz transfer edilmiştir. Bu sözcüğün eş anlamlısı olan “Derslik” kelimesinin kökeni de Arapçaya dayanmaktadır. Bu durumda Arapçadan aynı manaya gelen ancak yazılışları farklı olan iki sözcüğün dilimize transfer edilmesiyle eş anlamlılık oluşmuştur.

Eş anlam hakkında daha fazla bilgiye ve dilimizde en sık kullandığımız eş anlamlı kelimelerin tam listesi için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.