Uzak eş anlamlısı, Uzak eş anlamlısı nedir, Uzak kelimesinin eş anlamlısı, Uzak sözcüğünün eş anlamlısı, Uzağın eş anlamlısı

Uzak Eş Anlamlısı Nedir? (Uzağın Eş Anlamlısı)

Eş anlamlı kelimeler yazılışları ve okunuşları farklı ama anlamları aynı olan sözcüklerdir. Türkçemizi en doğru şekilde konuşabilmek ve kendimizi iyi ifade edebilmek için anlamdaş sözcüklere hakim olmamız zorunlu. Bu nedenle özellikle ilkokul döneminde öğrencilere Türkçe dersinde yoğun olarak kavratılan bu sözcükler arasında en çok arananların başında “Uzak kelimesinin eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda bu sorunun cevabını ve örneklerle detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.

Uzak eş anlamlısı ⇒ Irak

NOT 1 ⇒ Türk Dil Kurumunun sözlüğünde bu kelimelerin karşılığı “Gidilmesi çok süren, çok ötelerde bulunan” şeklinde ifade bulmuştur. Türkçede bu anlamı karşılayan “Uzak” kelimesinin varlığına rağmen Arapçadan transfer edilen “Irak” kelimesiyle birlikte aynı manaya gelen iki kelimeyle birlikte eş anlamlı kelimeler oluşmuş olur.

NOT 2 ⇒ Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sözcüklerin yazılışları farklı olsa da anlamları birebir aynıdır. Bu nedenle bu kelimeler cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilir ve bu durum herhangi bir anlatım bozukluğuna yol açmaz. Aşağıdaki örnekler üzerinden bu durumu yakından inceleyebilirsiniz.

Uzak Eş Anlamlısı Örnekleri

Gözlerden uzak tek başına münzevi bir hayat yaşıyordu.
Gözlerden ırak tek başına münzevi bir hayat yaşıyordu.

Sesi uzaktan geliyor ve yürekleri sızlatıyordu.
Sesi ıraktan geliyor ve yürekleri sızlatıyordu.

Sevdiğinden uzak kalmak ona hiç iyi gelmiyordu.
Sevdiğinden ırak kalmak ona hiç iyi gelmiyordu.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha fazla bilgi ve dilimizde en çok kullanılan anlamdaş kelimelerin tüm listesine ulaşmak için “Eş anlamlı kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.