Şiir türleri, konularına göre şiirler, konularına göre şiir çeşitleri

Şiir Türleri Nelerdir? Konularına Göre Şiir Türleri – Şiir Çeşitleri

Edebiyat sanatı içerisinde birbirinden farklı onlarca edebi tür bulunmasına rağmen duyguların, heyecanların ve bazen de düşüncelerin insanları etkileyebilecek bir şekilde aktarılmasında şiir hep ön planda olmayı başarmıştır. Bu nedenle şiir sadece kulağa hitap etmez, aynı zamanda insanların kalbine ve zihnine de hitap eder. Çok eski bir geçmişi olan şiirler günümüze gelene kadar birçok farklı konuda oluşturulmuşlardır. Bu nedenle şiirleri ele aldıkları konulara göre şiirleri beş ayrı başlıkta incelememiz mümkün olmaktadır.

Amaçlar ve konular farklı olduğundan “Şiir çeşitleri” ortaya çıkmıştır. Her şiir türü ayrı bir konuyu ele alır ve insanların farklı duygularına hitap ederek insanları bazen hüzünlendirir, bazen coşturur ve bazen de düşünmesini sağlayabilir.

Konularına Göre Şiir Türleri

LİRİK ŞİİR

“Lyrikos” sözcüğünden türemiş ve insanların aşk, ölüm, ayrılık gibi hislerine hitap ederek onları kendi duygu dünyasına çekmeyi amaçlayan şiirlerdir. Belki de geçmişten günümüze en çok kullanılan şiir türüdür.

Ayrıntılı bilgi için: Ayrıca Bkz -> LİRİK ŞİİR

EPİK ŞİİR

Savaş ve kahramanlık gibi konuları ele alarak insanları coşturmayı amaçlayan şiirlerdir. Kahramanlıklar olağanüstü özellikler barındırılarak dile getirilir. Destanlar da epik şiirler içinde değerlendirilir.

Ayrıntılı bilgi için: Ayrıca Bkz -> EPİK ŞİİR

DİDAKTİK ŞİİR

Bir konuda bilgi vermek, düşünceyi öğretmek ya da ahlaki anlamda ders vermek istenen şiirlere genel olarak verilen isimdir. Bu tür şiirlerde duygusallıktan ziyade düşünce, ahlaki ya da dini bir konu ön planda olur. Şiirin temelini oluşturan duygular ise ikinci plana itilmiştir.

Ayrıntılı bilgi için: Ayrıca Bkz -> DİDAKTİK ŞİİR

SATİRİK ŞİİR

Bir toplumun ya da kişinin beğenilmeyen ve eleştirilen yönlerinin şiire konu olmasına denir. Bu şiirlerde özellikle makamını kendi çıkarları için kullanan ve halkı düşünmeyen yöneticiler yerilmiştir. Halk edebiyatında taşlama, Divan edebiyatında da hicviye bu şiir türüne örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: Ayrıca Bkz -> SATİRİK ŞİİR

PASTORAL ŞİİR

Bir doğa güzelliğini, kır ve çoban yaşamını anlatan şiirlere denir. Bu şiirlerde amaç doğa güzelliklerini ve kır yaşamını insanlara sevdirmektir.

Ayrıntılı bilgi için: Ayrıca Bkz -> PASTORAL ŞİİR

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.