TYT, TYT Türkçe, TYT Türkçe testi, TYT Türkçe nasıl çalışılır, TYT Türkçe çalışma yöntemi, TYT Türkçe çalışma taktiği, TYT Türkçe testine nasıl çalışmalı

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır? Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?” sorusunun cevabını bulmaya geldiyseniz sizler de herkes gibi gelecekle ilgili planları olup bu yönde arayış içerisindesiniz demektir. Özellikle lisede okuyan gençlerin yaptıkları planların büyük kısmını üniversite ve seçecekleri bölüm oluşturmaktadır. Çünkü gelecekteki hayatımızı belirleyen en önemli etkenlerden birisi iyi bir üniversite ve sevdiğimiz bir bölüm olmaktadır.

İyi bir üniversite ve bölüm için de milyonlarca genç arasından kendimizi üniversite sınavlarda göstermeli ve yeterli puanı almak gerekmektedir. YKS’de başarı için hangi alanda olursanız olun TYT Türkçe önemli bir test olarak karşımıza çıkıyor. TYT Türkçede başarılı olan öğrencilerin hedeflerine ulaşması çok daha kolay olmaktadır.

İşte bu yazımızda “Türkçe derslerinde nasıl başarılı oluruz? TYT Türkçe testine nasıl çalışılır?” sorularının cevaplarını sizlere liste halinde sunmak istedik.

TYT Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

1. TYT Türkçe Çalışma Planı Hazırla

Unutmayın ki hiçbir başarı tesadüf değildir, her başarının altında mutlaka planlı bir çalışma yatar. Bu nedenle sizlere ilk tavsiyem diğer derslerde de yapacağınız gibi mutlaka Türkçe dersine de bir plan hazırlamanız. Eksik olduğunuz ve zorladığınız konulara daha çok yer verecek şekilde oluşturacağınız bir plan ile haftanın 3-4 gününü Türkçe dersine ayırmanız son derece yararlı olacaktır.

2. Konu Çalışması Yap

Bazı öğrencilerin konu çalışması yapmadan bilmedikleri konularda da test çözdüğünü görmekteyim ki bunun hatalı olduğunu hemen vurgulamak istiyorum. Çünkü özellikle dilbilgisi kısmına hakim olmadan test çözerek ilerleme sağlamanız mümkün olmayacaktır.

Yapmış olduğunuz plana göre öncelikli olarak konu çalışması yapıp sonrasında test odaklı ilerlemeniz en sağlıklı çalışma biçimi olacaktır. Konu çalışması sonrasında test çözümünü uzun bir süre sürdürmeli, yanlış sayınız azalmıyorsa konu tekrarı yapmanızı tavsiye ederim. Sınavda sorumlu olduğunuz konuları “TYT Türkçe Konuları” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Lise öğrenimi boyunca Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde görmüş olduğunuz dilbilgisi konularından TYT’de sorumlu olduğunuzda lise derslerine önem vermenizi, derslerde gördüğünüz dilbilgisi konularını not almanızı da tavsiye ederim.

3. Özet Notlar Çıkarın

TYT Türkçe testinde sorumlu olduğunuz Türkçe dilbilgisi konuları sayısal olarak fazla olmakla birlikte içeriği de kafa karıştırıcı olabilir. Bunun önüne geçmek ve hızlıca hatırlatmalar yapmak adına konu çalışması yaparken kısa kısa notlar tutmanın faydasını fazlasıyla görebilirsiniz.

Kısa kısa notlar tutmanın en büyük faydasını tekrar çalışmalarını hızlandırmak ve sıklaştırmak istediğinizde görebileceksiniz. Böylelikle tekrar yaptığınız tüm konuya değil konunun kilit noktalarına hızlıca göz atabilirsiniz.

Son olarak unutmayın ki sözel dersler için en verimli çalışma metotlarının başında not olarak çalışmak gelmektedir. Not alırken konuyu olduğu gibi değil de kendi kavrayış tarzınıza göre almanız buradaki verimi arttıracaktır.

4. TYT Türkçe Testi Çözün

Konu çalışması yapmak Türkçe dersi için önemli fakat bundan daha önemlisi de konu çalışmasından sonra TYT Türkçe testi çözmektir. Çok sayıda ve zamana yayılmış test çözümleri yapılmadan bu derste başarılı olmak pek olası bir durum değildir. Konu çalışmalarının akabinde haftalık çalışmalarınızın büyük kısmını test çözümüne ayırmalı ve yaptığınız yanlışlara tekrar dönerek ilgili konudaki eksikliğinizi gidermelisiniz.

5. Her Gün Paragraf Sorusu Çöz

TYT Türkçe dersinin soru dağılımlarını incelerseniz büyük bir kısmının paragrafa ait olduğunu hemen fark edersiniz. Bu nedenle test çözümlerimizi paragraf üzerine yoğunlaştırmak buradaki önceliklerimizden olmalı.

Daha önce anlattığım “Paragraf Çözme Taktikleri“nde belirttiğim gibi paragraf haftanın belli günlerinde oturulup 100 testi çözülecek bir konu değil. Paragraftaki en büyük başarı, zamana yayılmış düzenli çalışmayla gelir. Bu nedenle her gün en az 15-20 paragraf testini çözmeden yatmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Zamanla sadece TYT Türkçe testinde değil diğer testlerde de başarı oranınızın arttığını ve zamanı daha verimli kullandığınızı göreceksiniz.

6. Türkçe Deneme Testi Çöz

Çalışmalarınızın arasına belli aralıklarla denemeler serpiştirmeniz, ilerlemenizi görmeniz açısından sizlere önemli ipuçları sunacaktır. Aynı zamanda denemelerdeki yanlışlarınız hangi konu başlıklarına ağırlık vermeniz açısısın da çok önemli.

Denemelerin bu mantığını ve faydasını bilmeyen öğrenci yoktur diye düşünüyorum fakat bir de aslında gözden kaçırdığımız bir başka faydası ise zaman konusunda bize katacaklarıdır. Bunu da sonraki maddede ele almak istiyorum.

7. TYT Türkçe Testinde Hızlı Ol

YKS’de Türkçe testinde yüksek netler yapmak kadar bunu ne kadar süre harcayarak yaptığınız da son derece önemli bir nokta. Yüksek sayıda yapacağınız netlerdeki zaman kaybı sizi diğer derslerde aşağıya çekeceğinden Türkçe gibi belirleyici testlerde hızlanmak çok önemli bir konu.

Yukarıda da anlattığım gibi zaman konusu kritik bir önem taşıdığından TYT Türkçe denemesi çözerek hızlanmaya da gayret edin. Türkçe denemelerini zaman tutarak çözmek ve her denemede daha da hızlanma hedefleri koymak son derece faydalı olacaktır. Unutmayın, sınavda Türkçe testini en kısa sürede en yüksek netle yapanlar başarıya daha yakın olacaktır.

8. TYT Türkçenin Başarı Reçetesi: Kitap Oku

Bildiğiniz gibi üniversite sınavlarında sadece Türkçe testleri değil, diğer birçok ders testi de anlamaya dayalı sorulara dayanmaktadır. Bu nedenle başta paragraf olmak üzere birçok konuda başarılı olmak hızlı bir şekilde okumak ve bunları analiz etmeye bağlıdır.

YKS mantığını az çok anlayan yukarıdaki sonuca hemen ulaşacaktır. Fakat burada daha ön plana çıkan soru öğrencilerin hızlı okuma ve anlama gücünü nasıl geliştireceği olmaktadır. Bunun için artık dilimize pelesenk olmuş şu sözleri tekrarlamak istiyorum: Kitap okuyun!

Sınava artık yıllar değil aylar kalmışken kitap okumaya karar verdiyseniz hevesinizi kırmak istemem ama sanki biraz geç kaldınız gibi. Yukarıda ifade ettiğim şeyler kitap okuma alışkanlığı olanlar içindi. Yoksa son aylarda kendinizi sınav için kitaba vermenin katkısı konusunda tartışabiliriz. Benim tavsiyem yine geç olsa da liseye başlar başlamaz kitap okumaya başlamanız ve bunu alışkanlık haline getirmenizdir. İşte yıllara yayılan bu alışkanlık sizlere başarı olarak dönecektir.

Peki sınava aylar kaldı kitap okumayı sıklaştırmalı mı yoksa tamamen bırakmalı mı? Her ikisine de hayır demekle birlikte her gün vaktinizi çok almayacak şekilde okumaya ve keşfetmeye devam derim ben.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Paragraf Çözme Taktikleri
Paragraf Kitap Önerileri
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.