YKS Türkçe Konuları, YKS Türkçe Konu Dağılımları

Bilindiği gibi 2017 Ekim ayında YÖK Başkanı 2018 yılında üniversiteye geçişte yeni sınav sistemini açıklamıştı. Üniversiteye geçişte 2018 yılından itibaren “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” yani YKS uygulanmaya başlanacak.

Yeni sınav sisteminin getirdiği en önemli iki özellik “Puan türlerinin dörde indirilmiş olması ve birkaç haftada yapılan sınavın tek günde iki oturum şeklinde yapılması” olarak dikkat çekiyor. Öğleden önce yapılacak ilk oturum ise “Türkçe-Matematik” testi olarak gerçekleştirilecek. Tüm öğrencilerin girme konusunda zorunlu tutulduğu bu oturumda Türkçenin ağırlıklı puan ortalaması ise matematikle aynı olacak. Yani öğleden sonraki oturuma katılabilmek, istenen bölüme gidebilmek için Türkçe ile matematik testinin getirdiği puan aynı olacak. Bu nedenle Türkçe testinin önemi daha da belirginleşmiş oldu. Peki 2018 YKS’de Türkçe testinin konu dağılımı ne olacak?

YKS Türkçe Konu Dağılımı

Yapılan açıklamalara göre YGS Türkçe testinde belirlenen konu-soru dağılımı 2018 yılından itibaren uygulanacak olan YKS’de de aynen geçerli olacaktır.

Sınava girecek olan adaylara eskiden de olduğu gibi toplamda 40 soru yöneltilecek. YKS Türkçe konu dağılımı da aşağıdaki gibi olacak:

SıraYGS TÜRKÇE KONULARISoru Sayıları
1Paragraf (Yardımcı Düşünce)8
2Paragraf (Ana Düşünce)5
3Dil Bilgisi – Karma Dil Bilgisi5
4Cümle Yorumu4
5Paragraf (Anlatım Teknikleri)4
6Paragrafta Yapı3
7Sözcükte Anlam3
8Yazım Kuralları2
9Cümlede Anlam (Karma)2
10Cümlede Anlam (Kavramlar)1
11Noktalama İşaretleri1
12Ses Bilgisi1
13Anlatım Bozukluğu1

Türkçe testinde çıkacak olan soruların konu anlatımları için tıklayınız: YKS TÜRKÇE DERSLERİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.